Autor
Kategorie:
Ekonomika

Peníze EU se musí k obcím dostávat snáze

Před nadcházejícím novým programovacím obdobím EU 2014-2020 zazněly 25. 4. v Brně na XX. Kongresu starostů a primátorů obavy z toho, zda nový systém a celkové zaměření evropských dotací dokážou zajistit jednodušší a efektivnější podporu rozvoje měst a obcí. »Mluvme o tom, jak se poučit ze...

Před nadcházejícím novým programovacím obdobím EU 2014-2020 zazněly 25. 4. v Brně na XX. Kongresu starostů a primátorů obavy z toho, zda nový systém a celkové zaměření evropských dotací dokážou zajistit jednodušší a efektivnější podporu rozvoje měst a obcí. »Mluvme o tom, jak se poučit ze současného období, a vyvarujeme se opakování chyb. V zájmu obyvatel ČR je jednoznačně nasměrování evropských prostředků na potřeby samospráv a celkové zjednodušení celého systému. Proto je důležité, aby zkušenosti a potřeby obcí a měst byly zohledněny při nastavování budoucího rámce. Nepřipustíme, aby se opakovaly situace, kdy řada obcí nebo menších měst nemá k penězům EU přístup, přestože obce například ve vedlejším kraji je využít mohou,« prohlásil na této tradiční akci Svazu měst a obcí ČR (SMO) jeho předseda Ing. Dan Jiránek.


Výkonný místopředseda SMO Jaromír Jech připomněl, že Svaz připravil už několik analýz. které jasně identifikují potřeby a problémy měst i venkova, odhadují jejich vývoj a navrhují oblasti jejich budoucího rozvoje. »Stačí tyto analýzy jen vzít a zapracovat do strategických dokumentů. Rozvoj území má vycházet z potřeb jejich obyvatel. A kdo je lépe zná než právě obce a města?« konstatoval Jaromír Jech.

Na kongresu se také hovořilo o návrhu SMO na podporu meziobecní spolupráce. Jeho podstatou je vytvoření prostředí pro spolupráci obcí zdola, a to při zachování jejich samostatnosti jako základní podmínky. Pro rozvoj dobrovolné spolupráce obcí je mj. důležité i posílení odborných a administrativních kapacit, které v mnoha územích zatím chybějí. Starostové by mohli spolupracovat v oblastech samostatné působnosti školství, sociální služby apod.), ale také společně řešit rozvoj území. Návrh je inspirován tzv. francouzským modelem meziobecní spolupráce.

FOTO: PETRA KUBAŘOVÁ/SMO ČR

K účastníkům kongresu promluvil i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *