Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Pětice finalistů soutěže Era Starosta roku 2013 je už známa

Pátý ročník soutěže Era Starosta roku míří do finále. Letos se na nominaci svých starostek a starostů do soutěže domluvili lidé ze 77 menších obcí (o velikosti nanejvýš do dvou tisíc obyvatel, což je jedna ze soutěžních podmínek - pozn. redakce). Z těchto kandidátů odborná komise nakonec ve druhém...

Pátý ročník soutěže Era Starosta roku míří do finále. Letos se na nominaci svých starostek a starostů do soutěže domluvili lidé ze 77 menších obcí (o velikosti nanejvýš do dvou tisíc obyvatel, což je jedna ze soutěžních podmínek – pozn. redakce). Z těchto kandidátů odborná komise nakonec ve druhém kole rozhodování vybrala finálovou pětici, z níž tři nominanti se této už tradiční soutěže účastní vůbec poprvé.

Na přelomu září a října zástupci hodnoticí komise navštívili každého z finalistů v jeho obci, kde si o jeho kvalitách popovídali také s těmi, kdo jej do soutěže navrhli, i dalšími místními občany. »Cílem těchto návštěv je získat představu o tom, jak se lidem v daných obcích žije a jaký podíl na tom má nominovaný starosta či starostka. Ve druhé polovině října pak hodnoticí komise rozhodne o celkovém vítězi, « uvedla Jitka Švejcarová, specialistka Společenské odpovědnosti Ery.

Vítěz soutěže, který bude slavnostně vyhlášen v Praze 22. října, obdrží tradiční Rychtářské právo jako symbol dobrého vedení obce a pro svou obec také prémii 250 tisíc korun.

»Nutno zmínit, že mezi nejlepšími v letošním roce výrazně převažují muži – ženy v pětici finalistů tentokrát zastupuje pouze jedna starostka. O to víc nás těší, že sami starostové a starostky přiznali, že nejvíce jim k úspěšnému fungování pomáhá rodina a podpora ze strany manželky nebo manžela, dětí a hlavně jejich pochopení k čtyřiadvacetihodinové službě veřejnosti,« doplnila Renáta Vondráková z pořádající Nadace VIA.

O titul Era Starosta roku 2013 se letos ucházejí:

Starostka Růžena Balláková z obce Svatý Jan nad Malší (okres České Budějovice, Jihočeský kraj), počet obyvatel: 532′ počet podpisů na nominaci: 144.

Starosta Josef Mikulášek z obce Sloup (okres Blansko, Jihomoravský kraj), počet obyvatel: 959, počet podpisů na nominaci: 46.

Starosta Antonín Novotný z obce Podbřezí (okres Rychnov nad Kněžnou, Královéhradecký kraj), počet obyvatel: 532, počet podpisů na nominaci: 27.

Starosta Radim Sršeň z obce Dolní Studénky (okres Šumperk, Olomoucký kraj), počet obyvatel: 1313, počet podpisů na nominaci: 125.

Starosta Zdeněk Valenta z obce Březno (okres Chomutov, Ústecký kraj), počet obyvatel: 1304, počet podpisů na nominaci: 88.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *