Petice za obnovu plnohodnotné péče o děti ve frýdecké nemocnici je v rukou Senátu

Občané Frýdecko-Místecka požadují obnovu plnohodnotné péče o děti ve frýdecké nemocnici. Jejich petice doputovala do Senátu PČR. Před členy senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice téma otevřela senátorka a starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pešatová a primátor Frýdku-Místku Petr Korč.

Podpisy více než 11 tisíců občanů z Frýdecko-Místecka, kteří podpořili petici města za obnovu 24hodinové plnohodnotné péče o děti ve frýdecké krajské nemocnici, se zabývá Senát PČR. Neodkladné téma se dostalo na jednání, na kterém jej diskutovali senátoři z různých koutů republiky.

„Již v současné době nejsou splněny zákonné časové limity pro dojezd lékařské záchranné pomoci v některých odlehlejších částech regionu, např. v obci Staré Hamry. První pomoc tam proto poskytuje jednotka hasičského záchranného sboru. I z tohoto důvodu je nutné obnovit pohotovostní službu na dětském oddělení nemocnice v původním rozsahu. Jde přece o naše děti," sdělila senátorka Helena Pešatová.

K petici byl ustanoven zpravodaj, který se problematikou nedostatku pediatrů v ČR dlouhodobě zabývá a petice byla jednomyslně postoupena k vyřízení senátnímu Výboru pro zdravotnictví a sociální problematiku.

„Jsem rád, že se nám z Frýdku-Místku podařilo téma, které je důležité pro celou společnost, dostat až na půdu Parlamentu České republiky. Věřím, že společnými silami se nám podaří nejen obnovit plně funkční oddělení ve frýdecké nemocnici, ale najít i systémové řešení nedostatku dětských lékařů a jejich vzdělávání,“ uvedl Petr Korč, primátor Frýdku-Místku.

Začátkem roku 2022 dalo výpověď sedm lékařů dětského oddělení, důvodem byly údajně obavy, že jim frýdecká nemocnice nebude schopna zajistit další vzdělávání. Vedení krajského zdravotnického zařízení proto muselo omezit dětskou pohotovost i péči o akutní stavy. Město považuje aktuální stav za nepřijatelný a od březnového zveřejnění informací o špatné situaci na dětském oddělení usiluje o návrat k plnohodnotné péči o děti.*

/tz/

Na snímku senátorka a starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pešatová a primátor Frýdku-Místku Petr Korč

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down