Piano na vlakovém nádraží v Kuřimi hledá nové místo aneb Co Čech to muzikant?

Cestující, kteří v Kuřimi (okr. Brno-venkov) využívají vlakové spoje, mohli již před delší dobou zaznamenat v nádražní hale veřejné piano. Tento jev zdaleka není doménou pouze velkých měst, a proto se i nadšenci ze sdružení, které usiluje o oživení veřejného prostoru, před několika lety rozhodli do nově zrekonstruované haly tento funkčně estetický doplněk začlenit. V současnosti se však pro piano hledá nové umístění z důvodu nesouhlasu Správy železnic s jeho dalším veřejným užíváním kvůli nerespektování pravidel některými jedinci.

Veřejný prostor nádražní haly takřka ve středu města Kuřim, monitorovaný kamerovým systémem, zaručoval určité bezpečí pro nástroj, jakým je piano. Hala je přístupná široké veřejnosti, uzamčená v nočních hodinách a má zajímavou akustiku. Prostory zaručují rovněž relativně stálou teplotu, což je podstatné pro každý hudební nástroj. Správa železnic (SŽDC), jako provozovatel všech stanic a nádraží, udělila v minulosti s umístěním hudebního nástroje souhlas.

Samotný nápad se zrodil přibližně v roce 2017, jeho realizace začala nabývat obrysů až ve spolupráci s vedením města.  Za jeho přispění se podařilo výhodně sehnat vhodný nástroj, který byl náležitě ošetřen, opatřen infomačními texty a naladěn. Na konci května 2019 bylo pianino v nádražní hale pod záštitou Kuřimi představeno veřejnosti. U jeho klaviatury se vystřídal bezpočet muzikantů. Na sociální síti Facebook vznikla podporující komunita. V nádražní hale se uskutečnilo několik koncertů pod záštitou ZUŠ Kuřim.

Hledá se nové umístění

Ne vždy platilo rčení Co Čech, to muzikant. V nádražní hale údajně docházelo k situacím, kdy k pianinu usedali „nehráči“. Koncem měsíce září 2023 se k nám jako garantovi provozu dostalo vyrozumění od Správy železnic, aby bylo pianino odstraněno. Organizace argumentovala tím, že nástroj nepřitahuje jen pianisty a nezřídka jej zneužívají individua, která nedbají viditelně umístěných pravidel pro hraní a ruší cestující kakofonií. Ve věci údajně nepomáhala ani nově zřízená bezpečnostní služba, která dohlížela nad dodržováním pořádku v nádražní hale.

V současnosti je tedy projekt černých a bílých klapek pro Kuřim (Čabky pro Kuřim) do odvolání ukončen a klaviatura je uzamčena. Je potřeba rozhodnout, kam s nechtěným nástrojem. Variant je několik: kulturní dům, ZUŠ nebo knihovna. Ideálním řešením by však bylo opětovné zprovoznění kavárny v nádražní hale a přesunutí piana do jejího provozu.

Rád bych na tomto místě poděkoval všem slušným muzikantům, kteří svým umem v průběhu let dokázali potěšit cestující. Snad se společně podaří nalézt vhodnou alternativu, aby mohlo pianino opět sloužit veřejnosti. Více na: https://www.facebook.com/cabkyprokurim/.

Ondřej Brychta*

Foto: archiv autora

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down