Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Plánujete výrobu slavnostní vyšívané obecní vlajky?

Slavnostní vyšívaná vlajka nebo znak jsou základní reprezentativní symboly, které na základě zákona o obcích může užívat každá obec, městys a město, jimž byly uděleny předsedou Poslanecké sněmovny. Zvýrazňují majestát a autoritu úřadu a připomínají význam daného sídla.

Vyšívané znaky a vlajky jsou jedinečné obecní a městské insignie, které provázejí občany i představitele municipalit po celý život a stávají se svědky významných událostí, oslav, vážených návštěv i ceremonií. Připomíná to Tomáš Pokorný, majitel firmy Alerion, která se návrhy a výrobou obecních symbolů zabývá. Obvykle se tyto insignie uchovávají v zasedacích místnostech, jednacích sálech nebo v kanceláři starosty. Vyhotovují se jako jeden unikátní originál, ale v případě větších měst (statutární, krajská, okresní) i ve dvou nebo více exemplářích. Často se doplňují slavnostní vlajkou ČR, vyšívanou vlajkou EU, ale také vlajkou krajskou nebo vlajkou partnerské země.

Jaký je postup při výrobě slavnostní vyšívané vlajky? Každá obec, která chce vyzdobit svůj jednací sál slavnostní vyšívanou vlajkou či znakem, musí mít nejprve schválen obecní znak. Na jeho počátku stojí tvorba heraldického návrhu, jehož podobu schvaluje předseda Poslanecké sněmovny na návrh Podvýboru pro heraldiku a vexilologii tzv. rozhodnutím o udělení znaku a vlajky. Mnoho měst a obcí po roce 1990 přijalo nový obecní znak již společně s vlajkou. Obecní či městský znak přitom může být od vlajky odlišný, stejně jako je tomu např. u města Mělník (viz box). Návrhy obecních znaků se zabývá heraldika, vlajkami zase poměrně mladá věda, tzv. vexilologie, která samostatně vznikala od dvacátých let 20. století a řídí se jinými pravidly než heraldika.

ODKAZ DALŠÍM GENERACÍM

Slavnostní vlajka může uchovávat i poselství dalším generacím. »Pro žerdě jsme proto navrhli a zkonstruovali speciální hlavici s dutou schránkou, do níž radnice může vložit svůj vzkaz budoucím následovníkům,« říká Tomáš Pokorný. K slavnostní vlajce také neodmyslitelně patří vyšívané pamětní stuhy s významnými daty, kdy byly symboly uděleny, nebo s daty významných výročí, jako je třeba žehnání symbolům, výročí založení, první historické zmínky, povýšení na město či sjezd rodáků.

JAK VZNIKAJÍ VYŠÍVANÉ SYMBOLY?

Tradice české a moravské výšivky navazuje na práci řádových sester ze středověkých klášterů. Většinu uměleckých vyšívaček tyto staré řemeslné postupy, od ručního kreslení šablon přes náročné vypichování motivů na samet až po jemné ruční šití, vyučovaly právě řádové sestry. Na výšivku slavnostního znaku nebo praporu je přitom třeba až 13 kilometrů vyšívacího hedvábí a 1,5 milionu stehů. Speciální střih zajišťuje, že se vlajka s velmi objemnou výšivkou neprověsí ani po desítkách let. Životnost takové vlajky přitom činí až 200 let.

Obecní znak a obecní vlajka se mohou lišit

Unikátní oboustranně vyšívaná standarda města Mělník s historickým městským znakem pro kancelář starosty. Jak ukazuje Tomáš Novotný ze společnosti Alerion, součástí znaku jsou historická pokrývadla, kolčí helma s korunou a křídly v klenotu, která bývají typická právě u starších měst. Zajímavé je také umístění na žerdi s ramenem ve tvaru T, které se používalo od dob starověkých Římanů (velum, vexillum – prapor římského vojska, legií). Ty se později přenesly do církevní heraldiky a tento způsob vyvěšení je dodnes používán typicky v italské heraldice u všech obcí a měst na Apeninském poloostrově.

Právě příklad Mělníku dokládá, že obecní znak a obecní vlajka mohou mít jinou podobu. Oficiální vlajka města nad soutokem Vltavy a Labe symbolizuje členění dvou barevných polí štítu městského znaku – červeného a žlutého (resp. zlatého); heraldické obecné figury lva a orlice se na vlajce záměrně již neobjevují.

Typický obecní vyšívaný nástěnný znak obce Obrnice, stejně jako slavnostní vyšívaná obecní vlajka na žerdi spolu s vlajkami České republiky a Evropské unie k výzdobě interiéru radnice této menší obce poblíž Mostu určitě patří.

Vlajka obce spolu s prapory místních spolků se obvykle uchovávají v zasedacích místnostech, jednacích sálech radnice nebo v kanceláři starosty.

FOTO: ARCHIV ALERION

Komentáře ke článku 1

 • Rana Imran

  Dear Sir / Madam

  We would like to introduce ourselves as one of the leading Manufacturers and Exporters of the Hand Embroidered Blazer Badges, Patches ,Flags, Caps , Masonic Aprons,

  We are well established for the above mentioned products. Kindly visit our company website http://www.magfaint.com and let us know interested products. So, we will quote you most comprehensive prices for mutual business benefits among both of our organization. We are waiting your prompt reply.
  kind regards.

  M.Imran,

  Export Manager,

  MAGFA INTERNATIONAL,

  SIALKOT 51310

  PAKISTAN.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *