01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plastové kanalizační šachty - použití v nejtěžších podmínkách

O plastových kanalizačních šachtách a potrubí už toho bylo napsáno mnoho. Rovněž poznatků s použitím různých materiálů ve standardních podmínkách je celkem dost. Co ale do problematiky vnese více světla, jsou reference z praxe, zejména ve ztížených podmínkách.

Může přitom jít o různé okolnosti ovlivňující kanalizaci jako celek, tj. o stavbu samotnou a také o funkci kanalizačního systému v čase. Počínaje stísněným prostorem při stavbě přes problematické chemické vlivy a extrémními klimatickými podmínkami konče.

VLIV KLIMATICKÝCH PODMÍNEK

Před časem jsme již referovali o rekonstrukci kanalizace ve stísněných podmínkách městského centra Českého Krumlova a o osvědčeném použití šachet Wavin. K chemické odolnosti plastových šachet bychom rovněž mohli doložit řadu referencí z použití na skládkách, případně z oblastí s agresivními minerálními vodami. V tomto článku si však přiblížíme vliv klimatických podmínek na životnost kanalizačních šachet a nároky kladené na jejich kvalitu.

Klimatické podmínky ovlivňují funkci a životnost kanalizačního systému prakticky pouze při pokládce, protože po uložení potrubí již v jeho bezprostředním okolí nedochází k významným změnám teploty. A protože se jedná o spojení mezi kanalizací a vnějším světem, jsou nároky na kanalizační šachty o to náročnější.

Šachty se obecně ze strany klimatických podmínek potýkají především s jedním základním zátěžovým faktorem - zdvihem terénu (poklopu) proti úrovni kanalizace (dnu šachty). Tento zdvih bývá zapříčiněn především kolísavou vlhkostí a teplotou půdy v okolí šachty. Většina běžných typů půd při nasáknutí vodou zvětšuje svůj objem. Stejný efekt má také zamrzající půda a navíc se tyto dva jevy většinou kombinují. V našich podmínkách se takto způsobený zdvih poklopu šachty proti dnu běžně pohybuje kolem 5 cm.

Šachty z betonu nejsou v žádném směru pružné, takže se zdvih terénu projeví v rozsazení skruží. Při zpětném poklesu terénu však již bývá často do uvolněného prostoru v osazení skruží napadaný materiál, který zabraňuje opětovnému dosednutí skruží na původní místa. S postupem času se tak kvalita a odolnost betonové šachty viditelně zhoršuje, což je zřejmé především z nerovností na komunikacích v blízkosti poklopů a z nátoků balastní vody do šachet zejména v místech napojení jednotlivých skruží.

Plastové šachty Wavin, které jsou výjimečné především zvlněnou konstrukcí šachtové roury, jsou pro tento typ zatížení přímo určené. Na rozdíl od plastových hladkých, nebo betonových šachet totiž mají tyto šachty možnost roztažení a opětovného smrštění podle situace. Tímto způsobem si šachta uchovává těsnost a odolnost po mnoho let. Další výhodou vlnité konstrukce šachty je praktické vyloučení přenosu tlaku z poklopu do dna šachty. Pro jiné typy plastových šachet je těžký pojezd ze statického hlediska výrazně rizikovým faktorem.

CENNÉ ZKUŠENOSTI ZE ŠUMAVSKÝCH OBCÍ

Jednou z klimaticky nejnáročnějších oblastí ČR je bezesporu Šumava. V mnoha tamních obcích, kde naše šachty spolehlivě slouží, jsme získali řadu cenných referencí. Souhrnné údaje o stavbě v obci Javorná, která stále pokračuje, přibližuje tabulka.

Použití šachet Wavin v šumavské oblasti není žádnou novinkou. "Výhody těchto šachet jsou všestranné. Jako stavitel oceňuji příznivou cenu a snadnou montáž. Důležitější ale je, že se osvědčují také v provozu kanalizační sítě. Minimální údržba povrchů je v našich podmínkách asi nejlepší zprávou," uvedl Ing. Igor Kasalický, jednatel vodárenské, projekční a stavební společ- nosti AQUA-ŠUMAVA, s. r. o., na adresu šachet s vlnovcem.

Maximální zátěž způsobená náročným šumavským podnebím nejrychleji prověří kvalitu každého systému. V těchto ztížených podmínkách, se proti standardním, osvědčily rovněž další produkty Wavin, například kanalizační potrubí, vodovody, plynovody a jiné.

Ačkoliv konzervativní směr ve stavebnictví stále upřednostňuje tuhé materiály (beton, kamenina), z dlouholetých zkušeností našich pracovníků, stavebních firem, ale i konečných uživatelů, jasně vyplývá, že plastové kanalizační systémy jsou moderní, osvědčenou a úspornou volbou.

MAREK KRIVDA
Wavin Ekoplastik, s. r. o

Obr.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down