01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plní požadavky památkářů a investorů

Za posledních patnáct let se vzhled našich měst a obcí změnil k nepoznání. Důležité při tom je, že se historické stavby a památky neopravují a nepřestavují bezúčelně. Ve staré historické zástavbě vznikají opět byty, pod střechami...

Za posledních patnáct let se vzhled našich měst a obcí změnil k nepoznání. Důležité při tom je, že se historické stavby a památky neopravují a nepřestavují bezúčelně. Ve staré historické zástavbě vznikají opět byty, pod střechami domů ateliéry, v přízemí obchody, služby apod. Centra města se tak nevylidňují, ale stále plní svoji funkci místa pro život.

Renovovat historické domy však není jednoduché. Důležité slovo při tom mají památkáři. Investoři, stavbaři i dodavatelé výrobků a materiálů se musí jejím požadavkům podřídit. Dbát na to, aby si budovy zachovaly svůj vzhled a mohli jsme je obdivovat v jejich původní kráse.

K nejdůležitějším prvkům, které je třeba při přestavbách historických budov přesně zachovat, patří okna. To si velice dobře uvědomují lidé z firem, které se zabývají výrobou nejrůznějších atypických střešních i dalších oken.

Na našem trhu působí jeden z výrobců Solara, s. r. o., již patnáct let. "Od počátku víme, že památkáři mají na historická okna přísná kritéria. Snažili jsme se jim proto vyhovět. Připravili jsme seminář, na kterém jsme se ptali na jejich požadavky, ať již jde o materiály či vypracování oken apod. A domluvili jsme se. Při každé zvláštní zakázce připravíme několik návrhů a oni si pak určí, který je pro ten který objekt nejvhodnější," vysvětluje Ing. Eleonora Formánková, jednatelka Solary, s. r. o.

Atypická střešní okna nejrůznějších tvarů, různé repliky historických kominických výlezů, vikýře, střešní balkony, prosklení vhodně ukryté pod atiku či naopak velkoplošné ateliérové prosklení tak doplňují opravené či renovované domy v Praze na Starém Městě či Malé Straně. Pyšní se jimi i historické stavby v Pardubicích, Kutné Hoře, Novém Boru a jiných městech. Okna vypadají jako původní, mají všechny potřebné moderní prvky, které předpokládá 21. století.

Konstrukční řešení střešních oken umožňuje jejich tvarovou variabilitu podle požadavků památkářů a architektů či podle představy investora - i pokud jde o barevnost - při zachování veškerých základních funkcí, tj. otevíratelnosti a snadné údržby. V případě, že se dělá prosklení střechy, jako například při ateliérovém prosklení základní školy v Praze pod Vyšehradem, je řešeno v antireflexním floatu šedé barvy, aby nenarušovalo panorama města.

Od roku 1995 jsou produkty firmy zařazeny do seznamu výrobků, které mohou používat značku Český výrobek. Ta je vyváží do několika evropských zemí, například do Nizozemska, Norska, Lotyšska a na Slovensko.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down