Počet trestně stíhaných zastupitelů roste. Máme i videozáznam z konference, kde o tom zazněla tvrdá data

Zveřejňování informací, efektivní kontrolní mechanismy, precizní dokumentace k zásadním rozhodnutím a respekt k opozici. Na těchto stěžejních bodech dobrého vládnutí v komunální politice se shodli účastníci konference Otvírejme radnice II., která přilákala předposlední březnovou sobotu do Prahy bezmála 150 zastupitelů a aktivních občanů z celé ČR. Společně s politology, advokáty a experty řešili, jak české radnice učinit ještě transparentnější a vstřícnější vůči občanům.

Z konference byl pořízen videozáznam, který je dostupný zde.

Jedním z důležitých zjištění byl i fakt, že v posledních letech přibývá trestně stíhaných zastupitelů. Jak upozornil Jakub Blažek, advokát specializující se na trestní odpovědnost politiků a úředníků, v letech 1995–2014 bylo stíháno 259 zastupitelů. "Zatímco v roce 2010 bylo trestně stíháno pět zastupitelů, tak v roce 2013 jsme již zaznamenali 75 trestně stíhaných zastupitelů a v roce 2014 pak 69,” konstatoval Jakub Blažek. Jak ovšem uvedl, tato čísla nevycházejí z oficiálních statistik, ale jsou založena na mapování Unie obhájců.

Na zastupitele prosazující transparentnost číhají i  nástrahy. S jejich rolí je spojena obrovská odpovědnost. Právní experti proto doporučují vzdělávat politiky i úředníky, pořizovat precizní zápisy z důležitých jednání a mít rozhodnutí podložená jasnými faktickými argumenty. Zastupitelé musí spravovat veřejný majetek s péčí dobrého hospodáře, ne vždy ale dostatečně rozumí všemu, co schvalují. V takovém případě je důležité opatřit si stanovisko odborníka, např. znalecký posudek.

To platí například v případě, že nově zvolené zastupitelstvo zdědí nevýhodné smlouvy, které nelze zrušit. "V takovém případě by nové zastupitelstvo mělo učinit pokus nevýhodné smlouvy zrušit,“ připomněl Jiří Pavlík z kabinetu nejvyššího státního zástupce. “Pakliže si nechá učinit právní analýzu, která zjistí, že smlouvu zrušit nelze, tak by trestní odpovědnost neměla přicházet v úvahu. Jiná je však situace v případě, kdy si nové zastupitelstvo je vědomo nevýhodných smluv, ale s danou situací nic neudělá,” dodal.

Diskutovalo se ovšem také o nových trendech, jako je otevírání dat městy, zveřejňování smluv nebo využívání sociálních sítí pro komunikaci radnic s občany. Nováčci v zastupitelstvech a radách obcí, zejména ti, kteří se v opozici dostali do složité situace, ocenili praktické tipy a zkušenosti i možnost setkání se zkušenějšími kolegy.

Nemálo nových zastupitelů, kteří po loňských říjnových komunálních volbách přišli na radnice s velkou chutí měnit věci k lepšímu, leckdy naráží na nečekané překážky. Problematický může být třeba přístup k informacím, které zastupitelé potřebují pro své rozhodování, např. zápisy z jednání rady. “Největším překvapením pro mne bylo zjištění, že naše radnice je zavřená nejen občanům, ale i zastupitelům obce a brání nám v přístupu k informacím, na které máme z výkonu svého mandátu zákonné právo,“ uvedla např. Renata Chmelová, zastupitelka Městské části Praha 10. „Podle zákona může každý občan Prahy 10 a zastupitel nahlédnout do přijatých usnesení rady městské části, včetně všech příloh. Usnesení na internetových stránkách naší radnice však obsahují často jenom název bodu a skutečnost, že byl přijat. Konkrétní informace, například za jakých podmínek užívá místostarosta služební vůz z prostředků Prahy 10, zůstává neveřejná a nedostupná občanům i zastupitelům,“ pokračovala v kritice Renata Chmelová a dodala: “Zhruba týden poté, co jsem na tuto skutečnost upozornila na zastupitelstvu, vydal tajemník úřadu příkaz, podle kterého například nesmí současný zastupitel nahlížet do usnesení minulých rad, ale také nesmí informovat další osoby o obsahu, o němž se v dokumentaci dočte. Takovýto přístup považuji za odporující českému právu. Podali jsme proto stížnost na magistrát, který do týdne toto restriktivní nařízení tajemníka zrušil.

Nadějné zprávy však přicházejí kupříkladu z Městské části Praha 7.  “Otočili jsme zavedená pravidla. Zveřejňujeme vše, co není tajnou nebo citlivou informací. Na zasedání zastupitelstva jsme vyčlenili dvakrát 30 minut na podněty občanů a body, které občany zajímají, předřazujeme,” oznámil starosta této městské části Jan Čižinský.

Konferenci uspořádal Fond Otakara Motejla spolu s VŠE v Praze. jejími partnery byly Klub mladých politologů, HlídacíPes.org, Otevřená společnost, Oživení, Takeplace a Transparency International ČR.*

Na snímku Petra Vymětala jsou někteří z řečníků konference, zleva: Martin Kameník (Oživení), Michaela Dohnálková (MČ Praha Lipence), Jiří Knitl (Fond Otakara Motejla), Oldřich Kužílek (Otevřená společnost).

/fom/

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down