01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podmínkou úspěchu je spolupráce se všemi vlastníky památek

Nominaci jihomoravských Boskovic na Historické město roku 2004 vynesla dlouhodobá a systematická péče o obnovu městské památkové zóny, vyhlášené v roce 1991.

Město Boskovice s bohatou kulturní tradicí je historickým i současným centrem regionu. Památková zóna zaujímá prakticky celou plochu historické části města. Nachází se v ní 48 movitých kulturních památek, z nichž nejvýznamnější jsou hrad, zámek, kostel sv. Jakuba staršího, radnice, synagoga a rezidence. Samostatnou a významnou částí rezervace je židovská čtvrť, která zde vznikla koncem 15. století.

PŘITAŽLIVÁ ŽIDOVSKÁ ČTVRŤ

Město Boskovice, nacházející se uprostřed kopců Brněnské vrchoviny, má zhruba 11 500 obyvatel. Program regenerace městské památkové zóny vznikl už v roce 1994 a od samého začátku byl rozdělen na dvě části: na regeneraci židovské čtvrti a na obnovu ostatních památek. Dotace na opravu památek z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón město využívá od roku 1995.

Prvním úkolem, které si rada města vytkla, bylo eliminovat důsledky mnoha necitlivých zásahů z minulých let, ať jde o nevhodné fasády nebo o dlažby, osvětlení apod. Poté přišla na řadu židovská čtvrť, do níž město už investovalo asi 25 miliónů korun. "Dnes je židovská čtvrť jednou z nejlépe vybavených částí města. Veškerá infrastruktura vznikla nově nebo byla zásadně rekonstruována, v synagoze je nyní expozice židovské kultury. Zbývá už jen dořešit zástavbu dvou proluk, které jsou zatím majetkem soukromých vlastníků," říká místostarostka Ing. Jaromíra Vítková.

Pak přišlo na řadu Masarykovo náměstí, jehož obnova skončila v roce 2000. Po téměř pětileté zkušenosti hodnotí místostarostka Vítková zvolené řešení jako šťastné. Vzhledem k omezení, ale nikoli úplnému vyloučení dopravy se z náměstí stalo přitažlivé komunikační centrum. Občané i návštěvníci města oceňují dostatek prostoru pro procházení se a setkávání lidí, vybavení náměstí vhodným mobiliářem a celkově estetické a funkční řešení.

VLASTNÍCI SPOLUPRACUJÍ

Za klíčový moment považují v Boskovicích rok 2002. Město nejenže dokončilo náročnou rekonstrukci Zámeckého skleníku (který je jejím majetkem), ale ve spolupráci s ostatními vlastníky značně pokročila obnova ostatních památek: synagogy, v níž je nyní expozice židovské kultury, několika soukromých domů, fasády čelní zdi zámku, který vlastní rodina Mensdorff-Pouilly. Od téže rodiny radnice odkoupila i budovu zvanou Rezidence a postupně ji opravuje.

Zmíněná rodina se zapojila do programu regenerace v roce 2003. Není přitom jediná. Město intenzívně spolupracuje s Židovskou obcí Brno, která tu vlastní některé objekty, stejně jako třeba s Českým zahrádkářským svazem, církví či ostatními soukromými vlastníky. Nejde přitom jen o finanční podporu a pomoc při vyřizování potřebných stanovisek a rozhodnutí. Jednou měsíčně mají všichni vlastníci památek možnost využít konzultační hodiny s pracovníky Památkového ústavu Brno, v tisku se mohli seznámit s tím, jak postupovat při opravách a v dalších činnostech odehrávajících se v památkové zóně.

Postupně se dostalo i na objekty, které nejsou zapsány na seznamu kulturních památek, ale mají místní význam. Jejich seznam už rada města schválila a přijala koncepci péče o tyto objekty. Kromě metodické pomoci pomáhá vlastníkům památek i přímo, finančně. Například místní farní úřad dostává každoročně na opravu kostela sv. Jakuba dar ve výši 200 tisíc korun.

Za důležité považuje místostarostka Ing. Jaromíra Vítková i další aktivity, které prospívají památkám i městu nepřímo: "Jde o to, aby městská památková zóna nebyla uzavřeným celkem, ale živým organismem otevřeným občanům i návštěvníkům a turistům."

O tom, že se to daří, svědčí četné aktivity, ať jde o každoroční setkání rodáků, Festival Boskovice, udržování tradice Husích slavností nebo o tradiční trhy a jarmarky či koncerty. V oblasti památkové péče se angažuje i Klub přátel Boskovic.

JAK DÁL

Až dosud financovaly Boskovice obnovu památkové zóny a šířeji celého města sdružováním prostředků - vlastních, Jihomoravského kraje, soukromých vlastníků a ze státních dotací. Letos se podařilo získat rovněž finanční podporu od Evropské unie ve výši zhruba 10 miliónů korun. Město ji využije na opravu místně významné Hradní ulice, na úpravy vlastní komunikace, chodníků, zeleně, parkování.

Pokračují rovněž opravy památkově chráněné radnice. V této době je zadáno zpracování projektové dokumentace na opravu její budovy a zpřístupnění renesanční radní věže, jejíž obvodový plášť byl kompletně opraven už v roce 1995. V posledních letech se už z velké části podařilo eliminovat památkově necitlivé zásahy z let minulých. I v tomto případě hodlá radnice požádat o finanční podporu v rámci Evropského hospodářského prostoru.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down