08.02.2016 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pojedete odpoledne do Prahy? Pak pozor na stávku taxikářů!

Část pražských taxikářů pod vedením Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) dnes ráno zablokovala dopravu na magistrále. Taxikáři magistrátu nahlásili shromáždění na Strahově. K akci na magistrále si však již o potřebná povolení nezažádali. Prahu blokuje přibližně 200 vozů, přičemž Praha má registrováno více než 5000 řidičů taxislužby. Situaci na místě řeší Policie ČR, nicméně cestě přes magistrálu je lépe se dnes vyhnout.

Se stávkou nesouhlasím. Taxikáři k ní nemají oprávněný důvod. Jen si stěžují, vydírají a berou si Pražany jako rukojmí. Chtějí zablokovat ranní dopravu, což bude znamenat jen to, že se lidé nedostanou včas do práce a do škol. Nemyslím si, že jim jde skutečně o jednotlivé řidiče, ale že jednají v rámci politického boje, který se odehrává na radnici. To co chtějí, jim totiž nemůže zajistit žádný rozumný představitel města. AKT je jednoduše neseriózní partner a já se jimi vydírat nenechám,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Jaké jsou cíle sdružení AKT?

"Hlavním cílem této demonstrace je poukázat na nelegální podnikání, kterému se začalo říkat alternativa taxislužby. Tato takzvaná alternativa, která nemusí splňovat a dodržovat žádné podmínky pro provoz taxislužby, nemůže být v žádném případě považovaná za konkurenci taxislužby. V minulosti jsme požadovali a požadujeme i nadále jednotnou cenu. Tím jsme chtěli chránit především zákazníky a odstranit podbízení některých zprostředkovatelů. Bylo nám řečeno, že to nejde. Požadovali jsme tedy stanovit minimální cenu. Bylo nám řečeno také, že to nejde. Na základě zpracované kalkulace nám paní primátorka při poslední stávce prozatím slíbila alespoň zvýšení ceny maximální a to, do konce minulého roku. Slib nesplnila! Vzhledem k těmto okolnostem, které nás utvrzují v nečinnosti a neochotě magistrátu regulovanou cenu aktualizovat dle skutečných nákladů již několik let, požadujeme proto zrušení nařízení rady hl. m. Prahy č. 20/2006. Poté zrychlené jednání vedoucí k stanovení jednotné ceny.

Magistrát i nadále chce zákonem prosadit opakování zkoušek z místopisu a anglického jazyka. Nepochybujeme, když jednou uděláte zkoušky z místopisu, uděláte je i podruhé. Ale proč angličtinu? Je otázka, kdy přijdou třeba s maturitou! Jak probíhají jednání na úřadech, zde nemá cenu rozepisovat. Každopádně se chceme zasadit o to, aby jakékoliv jednání o taxislužbě probíhalo s provozovateli, nikoliv se zprostředkovateli, kteří mají od nás odlišné zájmy, píše se na stránkách asociace AKT.

Jak se v tiskové zprávě MHMP uvádí, magistrát byl ochotný s taxikáři jednat, ale dodnes někteří zástupci taxi nedodali podklady, které slíbili například pro relevantní stanovení maximální ceny. Z AKT, pod kterou spadá více než tisíc řidičů, jsme navzdory jejich slibu získali informace pro stanovení maximální ceny jen od několika jednotek z nich. Na magistrátu se s taxikáři uskutečnila řada setkání zabývajících se několika tématy, debaty s taxikáři však byly neúspěšné. Taxikáři svou pondělní stávkou požadují zrušit nařízení hl. m. Prahy, kterým se stanovuje maximální cena jízdného za kilometr, a nechtějí nadále jednat o přezkušování řidičů. Jejich požadavek je také řešení aplikace Uber, které ovšem není v kompetenci magistrátu.

Se stávkou však nesouhlasí všichni taxikáři. „Společnost Taxi Praha, s. r. o., nesouhlasí s plánovanou demonstrací Asociace koncesionářů v taxislužbě. Tuto akci bereme jako nepřiměřenou formu nátlaku a v konečném důsledku jen poškodí pověst taxislužby jako oboru, kterou se naše společnost snaží usilovně zlepšit. Domníváme se, že snaha o zvýšení maximální ceny není legitimním důvodem k takovému protestu. Společnost Taxi Praha, s. r. o, v tuto chvíli považuje stávajících 28 Kč za kilometr za přiměřenou hranici, kterou není nutné navyšovat,“ píše se v prohlášení, které magistrátu zaslala společnost Taxi Praha.

„Bohužel v neprospěch taxikářů, kteří nechtějí přísné zkoušky z místopisu a cizího jazyka, mluví i poslední kontrola, která proběhla 21. ledna. Devět z patnácti kontrol dopadlo pro taxikáře špatně. Jízdy byly prostě předražené. Dokud kontroly dopadají takto, přijde mi jako absolutní nerozum, vydírat někoho stávkou,“ dodala primátorka.*

Praha 7. 2. 2016

/TZ/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down