Polský hattrick: Soutěž Evropský strom roku už potřetí ovládli naši severní sousedé sousedů, tentokrát bukem z Niemcze

Polský buk Srdce zahrady z regionu Niemcza vévodil letošnímu ročníku soutěže Evropský strom roku 2024. Polsko tak potvrdilo roli favorita a čestný titul získali již třetí rok v řadě. Na druhém místě se umístil další buk: Plačící buk z Bayeux z francouzské Normandie. Třetí místo patří Tisíciletému olivovníku z Luras z italské Sardinie. Česká Hruška v širém poli v napínavém únorovém zápase obsadila nakonec páté místo s podporou více než 10 tisíc hlasů.

Zástupci vítězů soutěže ve středu 20. března přebrali , ocenění z rukou organizátorů z Nadace Partnerství, Ministerstva životního prostředí a společnosti Škoda AUTO na slavnostním předávání v Evropském parlamentu v Bruselu. Finální pořadí nabízí web www.evropskystromroku.cz. Nominace pro český Strom roku 2024 se otevřou hned po Velikonocích v úterý 2. dubna.

Celkově vysbírala patnáctka soutěžních stromů letos od svých podporovatelů 174 112 platných hlasů. Přestože podle prvních předběžných výsledků vedl francouzský buk, ve finále jej předstihl buk polský. Třetí místo obsadil starobylý olivovník z Itálie, který těsně porazil kuriózně tvarovanou kamélii obecnou z Portugalska.

Buk Srdce zahrady (viz snímek nahoře) roste uprostřed parku patřící k botanické zahradě univerzity ve Vratislavi. Majestátní vzhled stromu zaujme neobvykle tvarovaným a silným kmenem, široce rozložitými větvemi a fialově zbarvenými listy. Je živoucím důkazem historického rozmachu starého parku a dominuje nad arboretem, které strom obklopuje.

České zástupkyni v evropské soutěži – Hrušce v širém poli , vítězce národní ankety Strom roku 2023 – se medailové pozice nakonec obsadit nepodařilo. To však radost z účasti v soutěži obyvatelům Mrákotína na Chrudimsku , kteří hrušeň do ankety přihlásili, nijak nezkalilo. „Oslovili jsme řadu institucí a spolků v našem i mimo náš region. O podporu jsme požádali rádia, divadla, mikroregiony i místní akční skupiny, Senát, tiskoviny a mnoho dalších. Velkou sílu měla společenská setkání v obci, při nichž jsme si předávali informace o anketě a hlasování. Celkově to byla rozhodně napínavá cesta! S napětím jsme sledovali průběh hlasování a emotivně prožívali každou desítku přibývajících hlasů,“ konstatovala Ludmila Vacková, která stála za návrhem stromu do ankety.

Českou republiku v letošním ročníku soutěže Evropský strom roku reprezentovala hrušeň, která roste v širém poli u Mrákotína u Skutče v Železných horách (viz snímek). Foto: Hana Laudátová / Nadace Partnerství

Vzkaz z Mrákotína na Chrudimsku: Neváhejte a jděte do toho! Nominujte svůj strom do letošní národní ankety Strom roku!

Světlana Malínská z obecního úřadu v Mrákotíně pak na otázku, co by vzkázala komunitám, které zvažují přihlásit strom do ankety v letošním roce, dodává: „Jděte do toho! Díky této akci jsme prožívali a stále prožíváme společenské semknutí, jehož podstatou je podpora krásné myšlenky.“

Letošní slavnostní předávání cen proběhlo v jednom z nejprestižnějších míst v komplexu Evropského parlamentu v Bruselu: v amfiteátru Yehudi Menuhina. Ceremonii doprovodila několikadenní výstava představující všechny stromy finalistů, která zde zůstane až do pátku. Jedno z ocenění předal také šéf českého rezortu životního prostředí.

„Těší mě, že jsme i letos vyslali do mezinárodní soutěže Evropský strom roku vítěze české varianty této ankety. Nadace Partnerství ji každoročně pořádá s cílem poukázat na naše stromy se zajímavými příběhy, ke kterým mají lidé z okolí osobitý vztah. Vytvoření vztahu k přírodě je totiž zásadní pro její ochranu. O to se například snaží i projekt Sázíme budoucnost, který realizuje právě Nadace Partnerství s finanční podporou Ministerstva životního prostředí. Se stromy by se mělo nakládat jako s přírodním a kulturním dědictvím. A jsem rád, že Česko reprezentuje právě památná Mrákotínská hruška,” uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Národní anketě Strom roku pořádané Nadací Partnerství a soutěži Evropský strom roku jsme se věnovali mimo jiné zde: https://moderniobec.cz/stitek/chudobinska-borovice/, zde: https://moderniobec.cz/muze-rust-i-vedle-vas-prave-odstartovaly-nominace-na-strom-roku/ a zde: https://moderniobec.cz/favoritem-soutezni-ankety-evropsky-strom-roku-je-chudobinska-borovice-hlasovat-lze-uz-jen-tri-dny/.

/zr/*

Na snímku zcela nahoře: Evropský strom roku 2024 buk Srdce zahrady roste uprostřed parku patřícího k botanické zahradě univerzity v polské Vratislavi. Foto: archiv soutěže

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down