Posázavská města a obce rozhodují o svých investičních prioritách do roku 2027

Chtějí obce v Posázaví investovat do infrastruktury pro cyklistickou dopravu, do mateřských a základních škol či sociálních služeb, do revitalizace veřejných prostranství či kulturních památek nebo do rekonstrukce a vybavení knihoven? O těchto a dalších tématech akčních plánů na období do roku 2027 diskutovala během posledního dne v březnu třicítka zástupců obcí a měst ze správního území Místní akční skupiny (MAS) Posázaví na Shromáždění starostů v Benešově.

Bavili jsme se o tom, co bychom chtěli podpořit v následujících letech v rámci připravovaných operačních programů financovaných z evropských peněz. Starostové se musí dohodnout, která témata jsou pro ně nejzásadnější. Je zároveň třeba, aby k nim připravili dostatek projektů, a to až do fáze vydaného stavebního povolení, aby se mohly všechny alokované finance smysluplně využít,“ konstatoval Václav Pošmurný, odborný konzultant Posázaví o. p. s., která koordinuje činnost MAS Posázaví. Aby se žadatelé vyvarovali případných pochybení, doporučuje všem projekty předem konzultovat s manažery Posázaví o. p. s.

Jeden z takových projektů, který už je prakticky připraven ucházet se o dotace, na setkání představila starostka Senohrab Jana Svašková. Jde o stavbu nového zázemí pro senohrabské dobrovolné hasiče (JPO II). Tato poloprofesionální jednotka o 18 členech, držící stálou pohotovost, zasahuje zejména u dopravních nehod na dálnici D1, silnici I/3 a na železnici. Loni zaznamenala 147 výjezdů, z toho bylo 77 nehod a 23 požárů. V minulých letech jí už obec koupila speciálně upravený Ford Tranzit a přispěla na nákup cisterny Tatra 815. Prostory v centru obce, v nichž jednotka v současnosti sídlí, jsou ale nevyhovující. „Nová hasičárna v blízkosti silnice I/3, kde obec koupila pozemek, by jí moc pomohla,“ dodala starostka. Náklady na stavbu se odhadují na 35 milionů korun včetně DPH.

Podobný projekt s obdobnými náklady připravuje také Jílové u Prahy. Starosta Pavel Pešek uvedl, že projekt nové zbrojnice pro dobrovolné hasiče (v tomto případě JPO III) připravují zhruba pět let a v současnosti žádají o stavební povolení. Nové zázemí by mělo vzniknout v sousedství profesionálního záchranného sboru, kde město už koupilo pozemky. Na stavbu hasičské zbrojnice by Jílovští, stejně jako Senohrabští, mohli získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Kromě využití možné podpory z IROP připravuje MAS Posázaví pro programové období 2021–2027 také akční plán Zaměstnanost, na nějž je alokováno 20 milion korun. Ten předpokládá pokračování nynějšího projektu terénní sociální práce, který v Posázaví realizuje svazek obcí CHOPOS, RUAH o. p. s. a město Jílové u Prahy. Další evropské finanční prostředky by do regionu měly přitéct v rámci Programu rozvoje venkova (PRV) a Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). V rámci všech operačních programů by ve zmíněném období do roku 2027 mělo do regionu prostřednictvím MAS Posázaví „přijít“ kolem 160 milionů korun.

Jaroslava Tůmová,

PR Posázaví o. p. s.

Foto z březnového shromáždění starostů v Benešově: archiv Obecně prospěšné společnosti Posázaví*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down