Poslanci předložili návrh, který obcím pomůže od příliš častých kontrol

Již před třetím čtením se v dolní parlamentní komoře nachází návrh, který by mohl výrazně ulevit obcím od velké zátěže způsobované kontrolami. Poslanec Martin Kupka společně s dalšími poslanci – Vítem Rakušanem, Markem Výborným, Markem Bendou, a zástupci platformy Rekonstrukce státu představili 21. ledna pozměňovací návrh k novele zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ), který předpokládá zřízení evidence kontrol pro jejich lepší vzájemnou koordinaci a stanovení únosného počtu kontrol.

Poslanecký návrh zavádí jednotnou evidenci kontrol, do níž budou nahlížet všechny státní kontrolní orgány. Stanovuje současně úroveň tzv. významné kontrolní zátěže. Významnou kontrolní zátěží budou takové kontroly, které by měly v obci prověřovat tutéž věc podruhé za rok či které by na jednom místě probíhaly současně a přitom nekoordinovaně. Pro malé obce by pak významnou kontrolní zátěží byly i více než tři kontroly ročně.

Pokud by plánovaná kontrola měla významnou kontrolní zátěž způsobit, bude muset kontrolní orgán takovou kontrolu odůvodnit, nebo jít kontrolovat jinam.

Uspěje-li tento návrh v parlamentu, kontrolní orgány získají efektivní nástroj, díky němuž budou moci své kontroly snadno koordinovat. To mají podle zákona dělat již dnes, jen k tomu nemají žádný komplexní nástroj. Nejvyšší kontrolní úřad navíc získá novou pravomoc nad systémem kontrol systémově dohlížet, vyhodnocovat jej a doporučovat jeho zlepšení. Systém kontrol v České republice by se tak konečně mohl dočkat systémové reformy.

Aktuální novela zákona se týká rozšíření auditů NKÚ na státní firmy, ale také kraje a statutární města. Návrh tedy vůbec neuvažuje o rozšíření auditů NKÚ na běžné obce. Díky práci uvedených poslanců je nyní k tomuto návrhu připojen i návrh řešení, které by mohlo obcím výrazně ulevit od stovek hodin strávených administrativou i asistencí spojenou s kontrolami.*

JAKUB ČERNÝ,

analytik platformy Rekonstrukce státu

 

Ilustrační foto:

Nejvyšší kontrolní úřad

Foto: on-line Praha 7

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down