Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Potvrzuje se, že živé památky jsou skutečně zachráněné

Komu připadne titul Historické město roku 2011 za příkladnou péči o památky? Ve hře jsou města Chrudim, Kutná Hora a Uherské Hradiště. Čím právě ona zaujala odbornou porotu?

Úsilí o zachování a rozvoj života i podnikání v městských památkových rezervacích a zónách (MPR, MPZ) ocení letos už poosmnácté odborná komise soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ. Program vyhlašuje Ministerstvo kultury a soutěž iniciovalo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS). Trojici finalistů tvoří: Chrudim, Kutná Hora a Uherské Hradiště. Vítěz bude vyhlášen na Pražském hradě při setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel 17. dubna. Časopis Moderní obec tam udělí jednomu z krajských vítězů zvláštní cenu.


»Po návštěvě vítězů krajských kol soutěže konstatuji, že Program regenerace pevně zakotvil do života měst, jež mění svou tvář,« svěřuje se Mgr. Květa Vitvarová, tajemnice SHSČMS. »Opravené objekty, které dlouho a tiše chátraly, zvou své návštěvníky do regionálních muzeí a různých vzdělávacích institucí. Potvrzuje se, že živé památky jsou zachráněné památky,« dodává tajemnice.

CHRUDIM VSÁZÍ NA KULTURU

Město se 74 kulturními památkami (KP) na území své MPZ výrazně investuje do obnovy komunikací v centru a revitalizace zeleně. Postupně obnovuje historickou zástavbu, také díky Fondu na podporu bydlení v historické části města. Vloni se v Chrudimi otevřelo Muzeum barokních soch v kostele sv. Josefa, které je Stavbou roku 2011 Pardubického kraje. Zajímavostí města je jeho kulturní program, v němž vyhlašuje téma pro každý rok. Účastní se i mezinárodních soutěží a obsazuje přední příčky.

KUTNÁ HORA DÝCHÁ HISTORIÍ

Regenerace MPR (319 KP) probíhá cílevědomě a kontinuálně, po etapách se nyní opravují komunikace a sítě. Městu se daří čerpat finance z evropských zdrojů. Pokračuje obnova pláště chrámu sv. Barbory, Jezuitské koleje a obnovou prošla katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Porota ocenila město i za Fond regenerace a činnost Nadace Kutná Hora – památka UNESCO a Občanského sdružení Kutnohorsko.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ JE KONCEPČNÍ

Obnova MPZ (41 KP) započala v centru a je koncepční (městský architekt, Fond obnovy historické architektury). Daří se cíleně usměrňovat reklamu. MPZ je rušným obchodním a kulturním centrem. Probíhá obnova kláštera, postupně se upravuje nábřeží Baťova kanálu. Město žije bohatým kulturním životem a financuje též obnovu drobné architektury (boží muka atd.)

Uherské Hradiště aspiruje na nejvyšší ocenění v soutěži už počtvrté.

FOTO: ARCHIV MĚSTA UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Nový kulturní stánek v Chrudimi – Muzeum barokních soch v kostele sv. Josefa.

FOTO: ARCHIV SHSČMS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *