Povinnost garantovat místa pro dvouleté děti v mateřských školách padla

Mateřské školy nebudou muset přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz měst a obcí ČR proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Poslanci schválili novelu školského zákona, která ruší povinnost mateřských škol zajistit od září 2020 místa pro dvouleté děti.

Svaz měst a obcí ČR (SMO) prosazuje zrušení garance míst pro dvouleté děti v mateřských školách, protože nárokovost dvouletých byla vložena do novely školského zákona pozměňovacím návrhem poslanců v rámci legislativního procesu v roce 2016. To je v rozporu s běžným postupem, jelikož před přijetím novely školského zákona nebyla umožněna diskuse v rámci meziresortního připomínkového řízení. Součástí přípravy má být totiž i vyčíslení finančních dopadů do státního rozpočtu a rozpočtů územních samospráv.

SMO nesouhlasí se zavedením povinnosti přijímat dvouleté děti, protože nebyl před přijetím novely školského zákona detailně prověřen dopad této nové povinnosti v území z hlediska finančního a výchovně-vzdělávacího procesu.  Pro zajištění kvalitních podmínek pro vzdělávání dětí ve věku od 2 do 3 let je totiž třeba ve škole přijmout nutná bezpečnostní, hygienická a zejména personální opatření. Tato opatření však stojí nemalé investiční a provozní prostředky, které ovšem nebyly státem při zavádění této povinnosti obcím a městům, jakožto zřizovatelům mateřských škol, nijak garantovány.

Zavedení povinnosti přijímat dvouleté děti by podle předsedy Svazu měst a obcí ČR a starosty města Kyjova Františka Lukla bylo pro mateřské školy příliš nákladné a neefektivní. „Pokud nastavuje stát jakoukoliv povinnost pro města a obce plošně pro celou republiku, tj. aby v každé mateřské škole byla vytvořena kapacita pro dvouleté děti, tak to není cílené a adekvátní opatření. Dnes to již funguje tak, že řada měst a obcí investuje do rozšiřování kapacit, protože v posledních letech není výjimkou přijímání dětí mladších 2 let, avšak v závislosti na demografii dané obce nebo města a volné kapacitě mateřské školy se dostávalo až 50 % dětí mladších tří let do mateřské školy,“  uvedl předseda SMO s tím, že je nekoncepční vybudovat za nemalé finanční prostředky kapacity pro všechny dvouleté děti a pak po zahájení školního roku zjistit, že je naplněnost na 40 až 50 %.

Svaz nadále podporuje, aby obce a města dle svých možností a potřeb rozšiřovaly kapacity mateřských škol alespoň pro děti, které v polovině daného školního roku dosáhnou 3 let věku, a to z důvodu, že je třeba podporovat rodiče, kteří se chtějí znovu aktivně zapojit do pracovního života. „Věřím, že stát chápe postoj měst a obcí, a že tento návrh na zrušení povinnosti přijímání dvouletých dětí do mateřských škol od září 2020 bude Senátem, a stejně tak u pana prezidenta republiky, který se již v roce 2016 samospráv zastal, přijat,“ dodal František Lukl.

/zr/

Ilustrační foto: Přístavba mateřské školy v Radomyšli na Strakonicku

Foto: Obecní úřad Radomyšl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *