Poznamenejte si do diáře: Už v sobotu 20. května spolek Cesta Česka uspořádá 7. ročník Poutě Českého Anděla s výstupem na horu Říp

Akce je určena pro účastníky všech věkových kategorií a rodiny s dětmi Doprovodný program se uskuteční v obci Ctiněves, kudy zároveň vedou obě trasy Poutní cesty Blaník–Říp a Poutní cesty Říp–Blaník.

Spolek Cesta Česka pořádá za podpory obce Ctiněves sedmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem Poznej českou zemi a sám sebe se uskuteční v sobotu 20. května 2023. Pouť bude zahájena jako obvykle v 10 hod na úpatí hory Říp v obci Ctiněves (pod kostelem), odkud se poté účastníci vydají na horu Říp a zpět. V obci je následně připraven bohatý doprovodný program. Akce je určena široké veřejnosti a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Místem setkání vede závěrečná etapa Poutní cesty Blaník-Říp a zároveň tam lze začít putování po nedávno otevřené druhé Poutní cestě Říp-Blaník.

Během zahájení akce jako již tradičně vystoupí multižánrové vokální kvarteto Bohemia Voice. Účastníci se poté vydají na pouť, která má sedm zastavení a měří necelých pět kilometrů. Cesta na Říp vede přes pramen Hamlouf k úpatí hory, okolo Řípu a dále až pod rotundu svatého Jiří. Putování bude zakončeno opět ve Ctiněvsi pod kostelem, kde bude program pokračovat až do pozdního odpoledne. Vystoupí tam několik umělců a nejen pro nejmladší účastníky jsou určena divadelní představení, ukázky lovecké kynologie a další. Chybět nebudou ani řemeslné stánky s tvořivými dílnami a ukázkami lidových řemesel. Na stáncích bude zajištěno rozmanité občerstvení, například ručně pražená káva, oblíbená domácí zmrzlina, steaky ze zvěřiny od místních myslivců, výběr piv z Podřipského rodinného minipivovaru a další. Stejně jako minulý rok po celou dobu akce zajistí také občerstvení místní restaurace U Praotce Čecha.

Každoročně se akce účastní stovky lidí z celé republiky,“ říká Jindřich Chmelař, předseda spolku Cesta Česka. „Přidávají se k nám poutníci, kteří absolvovali jednu či obě poutní cesty, ale také ti, kteří se na ně chystají nebo to teprve zvažují. Naše poutní cesty jsou trochu jiné, než na jaké jsou lidé zvyklí a my jsme rádi, že na ně máme pozitivní reakce. Jsme moc rádi, že se s poutníky můžeme setkat každoročně na Pouti Českého Anděla ve Ctiněvsi a popovídat si s nimi o jejich zkušenostech a prožitcích z cesty. Proto se těšíme na další ročník, který se uskuteční již v sobotu 20. května,“ dodává Jindřich Chmelař. 

V roce 2019 otevřel spolek Cesta Česka první poutní cestu svého druhu Poutní cestu Blaník–Říp. Její trasa o délce 200 kilometrů vede východně od Prahy, propojuje dva bájné vrcholy a je rozdělena do sedmi etap se sedmi tématy k zamyšlení. Putování začíná v Louňovicích pod Blaníkem a končí na hoře Říp pod rotundou sv. Jiří a sv. Vojtěcha. V září minulého roku otevřel spolek druhou poutní cestu spojující Říp a Blaník, vedoucí z hory Říp západně od Prahy, čímž je uzavřen pomyslný kruh okolo Prahy. Tato trasa měří 300 kilometrů a rozdělena je do čtyř etap. Obě poutní cesty vedou převážně po vyznačených turistických cestách a jsou vyznačeny originálními tabulkami Klubu českých turistů.*

/zr/

Na horním snímku: Záběr z loňské Poutě Českého Anděla s výstupem na horu Říp

Foto: archiv spolku Cesta Česka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down