Praha dá 15 milionů korun na podporu rodinné politiky

Rada hlavního města Prahy schválila převedení 15 milionů Kč z neúčelové rezervy zpět do rozpočtu na rok 2016 a napravila tak nezodpovědnou chybu, kterou učinili zastupitelé ODS, Trojkoalice, TOP 09, Pirátů a nezávislých kolem Tomáše Hudečka, kteří v prosinci hlasovali pro pozměňovací návrh rozpočtu, jenž snižoval finanční prostředky na podporu rodinné politiky o 15 milionů Kč. Hrozilo tak, že by byla v roce 2016 ze strany hlavního města prakticky zastavena podpora velmi významných prorodinných aktivit.

 

„Prosincové hlasování opozičních a části koaličních zastupitelů, kteří schválili odebrání 15 milionů korun z oblasti rodinné politiky, čímž se granty dostaly doslova na nulu, nelze nazvat jinak než schválností schovanou za politikaření. Rodinná politika se stala obětním beránkem. Hledali jsme proto cestu, jak toto nezodpovědné rozhodnutí napravit. To se nám podařilo a více než 50 žadatelů o grant z řad organizací poskytujících návazné rodinné služby a služby pracující s dobrovolníky v rodinách, bude mít šanci ve své velmi potřebné práci pokračovat i v roce 2016,“ říká Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy.

 Granty jsou primárně určeny na pomoc týraným, zneužívaným a zanedbávaným dětem, na podporu rodin s autistickými dětmi, rodin, které jsou ohroženy sociálním vyloučením či na psychologickou podporu dětem z rozpadajících se rodin. „Finance obdrží organizace, které svojí činností eliminují negativní jevy dopadající na děti, mládež a rodinu. Jedná se nejen o sociální služby, ale i aktivity návazné a preventivní, které hrají ve zvyšování kvality života významnou a nezastupitelnou roli,“ dodává Dolínek.

 Vyjmutí snížení příspěvku na rodinnou politiku z komplexního pozměňovacího návrhu rozpočtu navrhovala při prosincovém hlasování zastupitelstva o změně rozpočtu MHP bývalá radní pro sociální oblast Irena Ropková, ovšem nikdo ze zastupitelů zelených, starostů, lidovců, Pirátů, ODS, TOP 09 a většiny nezávislých tento její návrh nepodpořil a rodinná politika přišla o potřebné finance. Převedením 15 milionů Kč z neúčelové rezervy zpět do kapitoly 5 (Zdravotnictví a sociální oblast) byla napravena zásadní chyba, která téměř ohrozila podporu rodinné politiky v Praze.*

 

/TZ/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *