Praha nesouhlasí s návrhem nového modelu financování krajů, který ji zásadně znevýhodňuje

Rada Asociace krajů České republiky na svém 18. zasedání, které se uskutečnilo v Praze ve čtvrtek 14. března, schválila většinou jedenácti hlasů ze čtrnácti přítomných členů návrh nového modelu stanovení podílů jednotlivých krajů a hlavního města na rozpočtovém určení daní (RUD) krajů. Praha a další dva kraje se však postavily proti tomuto návrhu, neboť je pro ně a jejich obyvatele velmi nevýhodný. V případě, že by skutečně vešel v platnost, výrazně by ztížil financování řady oblastí v metropoli, například školství. Záměr nyní posoudí vláda ČR.

„Pro Prahu je navržený nový model financování krajů nevýhodný a nesouhlasíme s ním. Hlavní město tím bude podstatným způsobem tratit a ztíží mu to financování řady oblastí, které jsou důležité jak pro obyvatele Prahy, tak pro všechny, kteří sem dojíždějí. To se týká například školství,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Na jeho slova navázal pražský radní pro oblast financí, rozpočtu, fondů a podpory podnikání Zdeněk Kovářík: „Návrh nového modelu rozpočtového určení daní pro kraje je pro Prahu v této podobě nepřijatelný. Navržená kritéria diskriminují hlavní město a značně ztíží financování jeho krajských kompetencí v oblastech dopravy, školství, sociálních a zdravotních služeb. Situace je o to těžší, jelikož Praha dlouhodobě obsluhuje mnohem více lidí, než jsou pouze její obyvatelé. Poskytuje tak kvalitní a nákladné služby pro obyvatele celé republiky.

Svůj nesouhlas s návrhem nového modelu financování krajů v rámci rozpočtového určení daní vyjádřil také náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib: „Praha jako hlavní město nemůže jen tak přerušit dlouhodobě naplánované investice a stejně tak nemůže přistoupit ani na to, aby byla finanční otloukánek ostatních krajů České republiky. Praha má své investice rozplánované v čase a aktuálně staví největší infrastrukturní investici v celém Česku, kterou je metro D za 100 miliard korun. Další již schválenou investicí je například obnova vozového parku a automatizace metra za 35 miliard korun. Nové tramvaje za dalších 16 miliard korun má Praha už vysoutěženy.“

Hejtmani se 14. března na návrhu nového modelu financování krajů shodli většinovým poměrem jedenáct ku třem. Proti byly kromě hlavního města také Ústecký Moravskoslezský kraj. Předseda Rady Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba nyní pošle schválené usnesení ministru financí ČR Zbyňku Stanjurovi k zahájení jeho projednávání na úrovni vlády ČR.

/tz/*

Návrh nového modelu financování krajů v rámci rozpočtového určení daní, jak jej většinou hlasů přijala Rada Asociace krajů ČR ve čtvrtek 14. března, jsme krátce představili zde: https://moderniobec.cz/hejtmani-dnes-schvalili-navrh-noveho-modelu-financovani-kraju-prostrednictvim-rozpoctoveho-urceni-dani-kraju/.

Obrázek: znak hl. m. Prahy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down