Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují investorům na veletrhu EXPO REAL v Mnichově

Veletrh EXPO REAL je nejvýznamnějším evropským místem setkání v oboru nemovitostí a výchozí událostí pro obchodní jednání na konci roku. Po omezeních v posledních dvou letech v důsledku pandemie se Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj představí na tomto prestižním mezinárodním veletrhu ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions.

„Navazujeme na společnou prezentaci měst a regionu, kterou jsme si v minulosti již několikrát vyzkoušeli. Společnou expozici organizačně opět připravovala Ostrava. Jsem si jist, že i tentokrát přinese stánek stejný efekt a potenciální obchodní partneři ze zahraničí a zájemci o investování v České republice tak budou mít možnost získat komplexní informace.  Jde o unikátní platformu pro prezentaci projektů a investičních příležitostí místních samospráv i privátních subjektů a výjimečnou možnost navázat či posílit obchodní vazby,“ uvedl primátor statutárního města Ostrava Tomáš Macura.

Ostrava v posledních letech prochází zásadními změnami v přístupu myšlení o svém rozvoji. Její území je z urbanistického hlediska velmi rozlehlé, proto je hlavní prioritou města zastavování brownfieldů a proluk, a to zejména v centru města. Příkladem toho, že se to daří, je nově vznikající čtvrť v okolí rekonstruované budovy historických městských jatek na galerii současného umění, dostavba bytového komplexu Nové Lauby či nový univerzitní kampus u řeky Ostravice v centru města. Ostrava je na příchod investorů připravena nejen z pohledu nabízených ploch, vstřícnosti prostředí a maximální ochoty spolupracovat, ale i z pohledu funkčnosti územního plánu, který je v porovnání s ostatními českými městy ve velmi dobré kondici.

Na letošním veletrhu EXPO REAL Ostrava nabízí pro bydlení, administrativu a služby plochy na ulicích Českobratrská, Masná, Polská, Opavská a Plzeňská. Pro zájemce o průmyslové nemovitosti pak má připraveny pozemky ve Strategické průmyslové zóně Mošnov. Podmínky pro development v dílčích plochách jsou vždy definovány s ohledem na místní specifika. Od investorů město očekává zástavbu objekty, které budou urbanisticky hodnotné a funkční s ohledem na stávající okolní zástavbu.  

„Dříve byl Moravskoslezský kraj vnímán jako ryze průmyslový region. To se ovšem i kvůli ukončování těžby černého uhlí mění a náš kraj nyní prochází zásadní proměnou. Díky podpoře inovací, nejmodernějších technologií a odvážných vizí se stáváme důležitým technologickým hráčem. A právě takto chceme prezentovat náš kraj na veletrhu EXPO REAL. Jedním z cílů naší účasti je představit Moravskoslezský kraj jako místo, které v tuto chvíli stojí před velkou výzvou, a to, jak co nejefektivněji využít transformační peníze z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. Kraj je připraven z těchto peněz podpořit přípravu developerských projektů, a tím nabídnout potenciálním partnerům a investorům možnost podílet se na rozvoji našeho regionu. Na veletrh jedeme nabídnout řadu zajímavých lokalit a projektů v atraktivních rezidenčních, komerčních nebo výrobních areálech, a představit tak nejen vizionářské, ale i standardní investorské projekty,“ konstatoval hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že kraj na veletrhu představí například rozvojové možnosti v pohornické oblasti nebo developerské projekty napříč celým regionem.

Pohornickou oblastí je nazýváno území o rozloze 60 km² mezi městy Karviná, Havířov a Orlová. Řeší jej transformační program POHO 2030, jehož vizí je krajinu, která dříve patřila těžbě uhlí, přivést opět k životu a otevřít ji lidem. POHO 2030 chce díky svým klíčovým projektům do dané oblasti nalákat investory a získat tím potřebný kapitál pro komplexní rozvoj, včetně chytrých řešení a nové energetiky. Tyto projekty kraj na veletrhu představí, jedná se například o Cirkulární Park Lazy, Industriální park Jan Karel, strategický projekt POHO Park Gabriela nebo EDEN Silesia.

Veletrh EXPO REAL, který je zaměřený na realitní trh, investiční příležitosti, developerské projekty – rezidenční i komerční, na architektonické trendy a územní rozvoj v oblasti nemovitostí vyniká významnou účastí developerů a investorů, rozvojových agentur, konečných uživatelů, odborných konzultantů, architektů, zástupců místních samospráv a států.

"Návštěvníkům prestižního realitního veletrhu Expo Real představíme největší projekty městského developmentu, které Praha chystá. Jde především o vznik tří nových čtvrtí, které vyrostou pod taktovkou města na Palmovce, v Nových Dvorech a v Dolních Počernicích. Jde o komplexní urbanistické celky, které zahrnují dostupné nájemní bydlení, administrativní a maloobchodní prostory a plnou občanskou vybavenost v podobě školek, škol, sportovních a kulturních zařízení. Na pražském stánku bude také k vidění výsledek práce projektového týmu Vltavské filharmonie. Velmi nás těší, že se tento tým budou od podzimu rozrůstat v rámci PDS,“ připomněl Petr Urbánek, ředitel Pražské developerské společnosti, příspěvkové organizace (PDS).

Program veletrhu zahrnuje více než 140 konferencí a panelových diskusí, kde vystoupí více než 300 odborníků z oboru. Jedním z hlavních zájmů veletrhu je i představit realitnímu průmyslu inovativní řešení a příležitosti, které mohou pomoci řešit rostoucí nároky na toto odvětví. Na veletrhu se tak představí i začínající firmy a také bývalé start-upy, které jsou nyní zavedenými technologickými společnostmi.

/zr/

Na snímku: Záběr na společnou expozici Prahy, Ostravy a Moravskoslezského kraje na veletrhu EXPO REAL v Mnichově*

Foto: archiv města Ostravy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down