Praha podpoří komunitní život v městských vnitroblocích

Představit cesty k revitalizaci vnitrobloků na území české metropole bylo cílem konference Vnitrobloky 2017, kterou pod záštitou náměstkyně primátorky a radní pro územní rozvoj Petry Kolínské a radní pro životní prostředí Jany Plamínkové uspořádal spolek Bieno na Magistrátu hl. m. Prahy.

Vnitrobloky jsou druhé zelené plíce města,“ vyzvedla význam ozeleňování vnitřních dvorů náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská. „Funkční vnitrobloky mají mnoho forem využití, posilují komunitní vazby, pocit bezpečí, mají význam pro trávení volného času dětí a seniorů, přispívají ke kvalitě městského životního prostředí. Důležitým kritériem grantových a dotačních programů by přitom měla být dlouhodobá vize, aby revitalizovaný vnitroblok zůstal živý a udržovaný i za pět let,“ dodala.

Náměstkyně primátorky také upozornila na to, že k rozvoji vnitrobloků může přispět město i městská část. Například MČ Praha 6 v rámci úspěšného Dotačního programu na rozvoj vnitrobloků vyčlenila v roce 2015 ze svého rozpočtu čtyři miliony korun, podporu získalo 29 projektů z celkového počtu 44 uchazečů.

S podporou se přidává i hlavní město

Vnitrobloky jsou pro nás extrémně důležité. Proto jsme nyní schválili grantový program na podporu městského životního prostředí, který je určen i pro obnovu a ozelenění vnitrobloků. Program je určen spolkům, bytovým družstvům a občanským iniciativám a doplňuje tak dotační programy určené městským částem,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková. Celkem bude rozděleno 50 milionů Kč, uchazeči budou moci podat žádost o grant od 4. do 14. 12. 2017.

Na konferenci byl představen i projekt revitalizace vnitrobloku Vybíralova na pražském sídlišti Černý Most, kde na výsledku rozsáhle participovali místní občané. „Revitalizace polootevřených vnitrobloků na sídlištích má svůj speciální význam právě kvůli jinak rozvolněné sídlištní zástavbě a anonymnějšímu prostředí,“ doplnila k tomu Petra Kolínská.

Exkurze do úspěšně revitalizovaných vnitrobloků pořádá spolek Bieno. Kromě vnitrobloku Vybíralova je to například vnitroblok Stupkova v Praze-Holešovicích nebo vnitroblok Viklefova na pražském Žižkově. Kontakty pro přihlášení i další informace najdou zájemci na webu spolku https://www.vnitrobloky.cz/.

Kde hledat více informací o grantech

Informace k aktuálně vyhlašovanému grantovému programu na podporu životního prostředí, včetně obnovy vnitrobloků, jsou k dispozici na webu MHMP: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/finance/dotace_a_granty/mestske_granty/zivotni_prostredi_a_energetika/index.html#granty_ZP.*

/zr/

Ilustrační foto: archiv spolku Bieno

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down