Praha spouští informační kampaň k oddlužovací akci Milostivé léto II

Tisíce lidí, kteří se dostali do exekucí kvůli nesplaceným poplatkům, pokutám či nájmům vůči Magistrátu hl. m. Prahy, jeho městským organizacím či městským částem, mají znovu možnost zaplatit mnohem menší dluh díky tzv. Milostivému létu II. Akce trvá od 1. září 2022 do 30. listopadu 2022. Praha spouští informační kampaň v dopravních prostředcích, v médiích a na dalších místech. K dispozici je opět i bezplatná linka 800 100 000.

Milostivé léto, které se téměř po roce opakuje, znamená pomoc lidem, aby se dostali se z exekucí nejen vůči státu, ale i krajům a obcím. Magistrát hl. m. Prahy, městské části a různé městské organizace se akce znovu účastní.

Dlužníkům stačí zaplatit pouze jistinu dluhu, tedy původní nezaplacenou částku, a poplatek exekutorovi, který je nastaven na 1 815 Kč vč. DPH. Naopak už není nutné hradit veškeré sankce, úroky z prodlení, penále a další náklady. Ty budou v rámci Milostivého léta odpuštěny. Exekutorovi stačí zaslat doporučený dopis, ve kterém jej požádáte o vyčíslení dosud nesplacené jistiny a zároveň jej informujete, že využíváte akci Milostivé léto.

„Dluhy se mají platit. Ale jejich vymáhání nesmí být pro dlužníka likvidační. Kvůli špatným zákonům a neetické praxi exekutorů mnoho lidí kvůli malému dluhu skončilo v dluhové pasti. Doufám proto, že šanci Milostivé léto II využije co nejvíce lidí a dosáhnou tak třeba na nový začátek v životě bez dluhů,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová.

„Dluhová spirála bohužel trápí velké množství českých domácností a ty se v důsledku toho ocitají mimo systém. Milostivé léto je pro ně příležitostí, která jim může znovu otevřít dveře k normálnímu životu. Praha se proto opět zapojuje do projektu, který může ušetřit veřejné peníze a mnoha lidem změnit život,“ dodává primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

V případě Prahy a jejích organizací se dluh nejčastěji týká různých neuhrazených poplatků, nedoplatků za odvoz odpadu, pokut z jízd načerno nebo třeba dluhů vůči dodavateli energií či za nájem v obecním bytě. Jen v rámci Dopravního podniku hl. m. Prahy  bylo při minulé akci Milostivé léto uzavřeno 13 846 případů. Největší zájem byl přitom v posledních 14 dnech akce. Exekuce byla tímto způsobem ukončena u 8 % lidí z těch, kteří dlužili pražskému dopravnímu podniku, jedná se tak o výrazně vyšší úspěšnost než u jiných dopravních podniků v České republice.

„Jako spoluautor předlohy jsem nesmírně rád, že tu máme Milostivé léto II a že se k tomu Praha opět postavila aktivně. Je vzorem pro ostatní města a kraje. Jednou věcí je tento institut milostivého léta, který pomůže dlužníkům vůči veřejnoprávním věřitelům u exekucí, které vymáhají soukromí soudní exekutoři, jinou věcí pak ale je, aby se o této možnosti vůbec dozvěděli a ještě k tomu dostatečně včas. Vysoké ceny energií mohou tuto snahu vyřešit nánosy z minulosti zkomplikovat,“ popisuje zastupitel a poslanec Patrik Nacher.

Kooperaci poskytuje hlavnímu městu také organizace Člověk v tísni. „Během prvního Milostivého léta byla Praha jedním z prvních věřitelů, kteří Milostivé léto pochopili jako příležitost pro své občany. Vítám proto, že je Praha opět mezi prvními, kdo chce svým obyvatelům pomoci této šance využít,“ uzavírá Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni.

Nová akce Milostivého léta začíná ve čtvrtek 1. září 2022 a skončí 30. listopadu 2022. Akce se ovšem vztahuje jen na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021. Lidé mohou k poskytování podrobností využít bezplatnou linku 800 100 000. Bližší informace jsou také k dispozici na webu: https://nedluzimstatu.cz/milostive-leto/.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down