PRO ČLENY PŘEDSTAVENSTEV A DOZORČÍCH RAD (III.) Jestliže jste se rozhodli přijmout nominaci, zaměřte se na administrativní proces spojený se jmenováním. Pečlivě pročtěte a projednejte formulace ve smlouvě, která vás pověřuje výkonem funkce. Dbejte, aby byla smlouva v souladu se zákonem a aby se za...
PRO ČLENY PŘEDSTAVENSTEV A DOZORČÍCH RAD (III.)
Jestliže jste se rozhodli přijmout nominaci, zaměřte se na administrativní proces spojený se jmenováním. Pečlivě pročtěte a projednejte formulace ve smlouvě, která vás pověřuje výkonem funkce.
Dbejte, aby byla smlouva v souladu se zákonem a aby se za ní neskrývaly další písemnou formou nevyjádřené povinnosti a očekávání, která by se později mohla stát zdrojem konfliktů.
VZTAH DŮVĚRY
Po jmenování se setkejte s předsedou představenstva nebo dozorčí rady (jestliže jste to již neučinili) a snažte se jej získat ke konstruktivní spolupráci. Ta se může vytvořit jedině v prostředí vzájemné důvěry. Vyplatí se investovat čas i úsilí a soustavně se snažit plnit tři nutné podmínky: první je opravdovost v jednání a komunikaci (nepřetvařovat se, nestylizovat se apod.), druhá je respekt k partnerovi, třetí je vcítění se, schopnost podívat se na problém očima partnera (chápat ale neznamená ustupovat a slevovat ve svých názorech a oprávněných požadavcích).
Předseda orgánu by vás měl pravdivě seznámit: s aktuálním stavem společnosti po stránce finanční a obchodní, se strategií dalšího rozvoje společnosti a s problémy a úkoly, které v současné době orgány společnosti řeší.
Dále by vám měl předložit: korporační dokumenty (zakládací smlouvy, stanovy, jednací řády, statusy výborů, pokud ve společnosti existují), rámcový plán práce orgánu na půl roku předem, psaná pravidla a postupy, kterými se řídí práce orgánu a pravidla spolupráce s exekutivou.
Důležité je, aby předseda vymezil vaši roli a vyjádřil očekávání ve vztahu k vaší práci v orgánu: ideální je, když určí vaší pozici písemně (které specifické oblasti budete odborně garantovat včetně okruhů vnější komunikace, členství ve výborech apod.). Zároveň by s vámi měl diskutovat o pravidlech hodnocení vašeho individuálního příspěvku k práci orgánu (několik základních kritérií, která se po půl roce zpravidla v diskuzi upřesňují). Měl by vám jednoznačně říci o způsobu vašeho odměňování a specifikovat vybavení, které vám společnost poskytne (mobilní telefon, auto, notebook apod.).
Na závěr rozhovoru ho požádejte, aby vás neformálně seznámil se specifickými zvyky, obyčeji a rituály, kterým daný správní orgán podléhá. Vyžádejte si od něj souhlas k oslovení tajemníka správního orgánu. Ten vám poskytne další informace o společnosti, pravidlech a kultuře práce správního orgánu (ve větších společnostech ředitel kanceláře představenstva a dozorčí rady). Tajemník má k dispozici i zápisy z valných hromad, výroční zprávy a obsluhuje archív zápisů z jednání správního orgánu atd.
VÝVOJ VÝKONU
Růst vašeho výkonu nenastává samovolně, prochází řadou rozvojových etap. Není dobré snažit se některou přeskočit. Jediné co můžeme účinně ovlivnit (jen svým osobním úsilím a pracovním nasazením), je doba trvání té které etapy,
Po jmenování je třeba nějaký čas na to, aby byl člen orgánu vtažen do problému. Poté následuje uvědomění si rozsahu požadavků a teprve od toho se odvíjí postupná identifikace existujících nebo získávání nových kompetencí. S posilováním kompetencí roste schopnost kooperovat s ostatními členy orgánu. V práci orgánu se projevuje vysoká přidaná hodnota práce člena, který začíná předávat své zkušenosti ostatním.
Bohužel poměrně značné procento členů správních orgánů v některé etapě ustrne, přestane se rozvíjet. Tato politováníhodná skutečnost se pak promítne v malé přidané hodnotě a je věcí předsedy, aby takovou záležitost se členem orgánu konsultoval. V případě, že dotyčný nehodlá zjednat nápravu, měl by vysvětlit problém tomu, kdo daného člena správního orgánu navrhl k nominaci a požádat o zahájení procesu výměny.
JANA KLÍROVÁ,
partner Investa Consulting, s. r. o.