Právní předpisy obcí a krajů lze nalézt na jednom místě v elektronické podobě

Územní samosprávy a některé správní úřady začaly zveřejňovat právní předpisy a další akty vydávané ve své působnosti v elektronické sbírce právních předpisů, kterou zřídilo Ministerstvo vnitra. Tato zákonná povinnost nastala k 1. lednu letošnímu roku. 

Kde a jaká platí aktuální pravidla pro místní poplatky nebo veřejný pořádek včetně např. nočního klidu? Všechny nově přijaté obecně závazné vyhlášky a nařízení obcí a krajů lze od ledna nalézt na adrese https://sbirkapp.gov.cz. Informační systém Ministerstva vnitra umožňuje filtrovat právní předpisy podle zadaných kritérií i zaslat upozornění hned, jakmile vybraná obec vyhlásí nový právní předpis.

Za prvních 14 dní vložily obce do sbírky 1136 vyhlášek a nařízení. První vyhlášku vložila obec Polště z Jihočeského kraje. „Jednoduchý přístup k oficiálnímu znění předpisů obcí online tu chyběl. Elektronická sbírka s obecně závaznými vyhláškami je dobrý příklad toho, jak by digitalizace veřejné správy měla vypadat,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Elektronická sbírka má napravit nedostatečnou informovanost veřejnosti o vyhláškách a nařízení obcí. Zároveň má posílit právní jistoty občanů, kteří v e-sbírce najdou i předpisy, které nejsou vyhlašovány ve sbírce zákonů. Jde např. o předpisy vydávané v oblasti veterinární a rostlinolékařské péče, hygieny a ochrany některých chráněných území.

Obce, kraje a některé správní úřady musí do systému vkládat nově přijaté právní předpisy v jejich působnosti a zákonem stanovené právní akty relevantní pro výkon veřejné správy. To poslední platí např. i pro Ústavní soud. Do tří let však územní samosprávy musí do sbírky vložit i všechny právní předpisy územních samospráv přijaté v předchozích letech. Pokud by tak do konce roku 2025 neučinily, pozbyly by právní předpisy platnost.

 Čísla za první dva týdny

První vyhlášku do sbírky dala obec Polště z okresu Jindřichův Hradec 1. ledna 2022 v 17:07 hod. Ke 14. lednu obsahovala sbírka 1136 právních předpisů, z toho 946 vyhlášek a 190 nařízení. Obcí s nejvyšším počtem vkladů je Jesenice (Praha-západ), která do sbírky vložila 29 vyhlášek. Rekordmanem mezi kraji je Kraj Vysočina se 101 vloženými právními předpisy. Z toho 83 jich vložil za jediný den ve středu 12. ledna 2022. Dosud nejstarším vloženým předpisem je vyhláška města Napajedla o zřízení městské policie vydaná 31. března 1992.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down