Pražské školství je v krizi, přístup státu by se měl rychle změnit

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout u lavic? Už přišel, shodli starostové a starostky 57 městských částí, kteří se 20. března sešli na radnici Městské části Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolapspražského školství, katastrofální vyhlídky do budoucna a návrhy řešení. Pražské školství je v krizi a podle demografické studie hrozí, že v hlavním městě budou chybět v horizontu osmi let tisíce míst, v roce 2050 už desetitisíce, pokud se nezačnou stavět školská zařízení.

Pozvání na sněm přijal pražský radní pro školství Antonín Klecanda, který spolu se starosty velkých i malých městských částí koordinoval společný postup vůči státu. Pražské školství je silně podfinancováné, jen na výstavbu, dostavby, přístavby a rekonstrukce základních škol potřebují městské části zhruba 15 miliard korun. Praha dosud měla jen minimální přístup k evropským dotacím a národní dotace ministerstev mířily také do regionů. Pokud nevypíše stát dotační titul či program i pro Prahu a městské části, bude třeba změnit zákon, podle kterého jsou zřizovatelé povinni zajistit místa ve školách.

Čísla mluví jasně:

Situaci v pražském školství silně ovlivňuje dlouhodobý růst cizinců v Praze (za posledních 20 let růst z 61 tis. na 230 až 320 tis.) a s růstem počtu cizinců musíme počítat i v budoucnu.

Růst počtu dětí cizinců: (bez UKR azylantů) a jejich účast v pražských školách; v Praze je nejvíce dětí cizinců ze všech krajů Česka (ZŠ: 9,1 % vs. celé Česko 3,2 %) (IPR)

Počet azylantů z UK: v pražských školách: MŠ 1 737, ZŠ 8 652, SŠ: 437 (IPR)

Počet dětí ze Středočeského kraje na pražských školách: na pražských ZŠ 5,9 %, na středních 30 % (IPR)

„Praha je zralá na vyhlášení stavu školské nouze. Jen u nás v Praze 9 chybí téměř tisíc míst v základních školách. Teď dostavujeme ZŠ a MŠ Elektra pro 750 dětí, kterou z velké části financujeme z vlastních zdrojů. Už teď ale víme, že budeme muset rovnou začít stavět další školu a na tu už mít z našetřených rezerv nebudeme. Elektra je za posledních dvacet let jediná nová velká škola, která se v Praze postavila v číslovaných městských částech! Praha byla vždy „otloukánek“ – jako nejbohatší region neměla přístup k evropským dotacím a místo toho, aby to stát kompenzoval národními dotacemi, směřoval je opět do regionů. Praha ale ve školství obsluhuje Středočeský kraj a míří do ní největší počet cizinců ze zemí EU a poslední rok zdaleka nejvíc uprchlíků z Ukrajiny – několikanásobně více než do jiných krajů,“ říká Tomáš Portlík, starosta Prahy 9.

Sněm starostů ustanovil vyjednávací tým ve složení Antonín Klecanda, Tomáš Portlík, Jana Plamínková a Mariana Čapková, který neprodleně zahájí jednání s MŠMT, MMR, MF.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down