Pražský magistrát zajistil mimořádný úklid desítek lokalit po lidech bez domova

Monitoring znečištění pozemků v souvislosti se sociálně patologickými jevy na území české metropole z přelomu roku ukázal, že zhruba 100 tisíc metrů čtverečních je znečištěno v důsledku pobytu lidí bez domova. Nyní v hlavním městě končí první vlna úklidu těchto ploch, druhá a třetí vlna se chystají.

Od začátku roku byl nepořádek zanechaný v Praze lidmi bez domova odstraňován z pozemků ve vlastnictví hlavního města o rozloze téměř šesti hektarů. Úklidu se mohou účastnit i samotní lidé bez přístřeší, pro něž je tato činnost jednou z pracovních příležitostí a možností začlenění zpět do společnosti.

První vlna mimořádného úklidu, která začala v lednu, končí v těchto dnech. Uklizeny byly téměř všechny vytipované pozemky ve vlastnictví města (celkem zhruba 60 tisíc metrů čtverečních), odvezeno bylo 12 tun odpadu.

Pro nás je důležité, že se úklidu mnohdy účastní i samotní lidé bez přístřeší. Podařilo se mi proto zajistit, že to je i pro ně placená pracovní příležitost. Chápu, že je to možná kontroverzní, ale domnívám se, že pokud se alespoň části těchto lidí podaří i díky této možnosti začlenit zpět do společnosti, bude to mít pozitivní význam vlastně pro všechny,“ vysvětlil pražský radní Daniel Hodek.

Druhá vlna mimořádného úklidu by se měla soustředit na další vytipované pozemky, které nejsou v majetku hlavního města Prahy.

Teď jsme oslovili správce či vlastníky zhruba dvaceti tisíc metů čtverečních, tedy asi poloviny zbylých pozemků, aby nechali nepořádek uklidit do jara, než pozemky prorostou novou zelení,“ doplnil Daniel Hodek.

Zbylých 20 tisíc metrů čtverečních znečištěných pozemků v Praze představují lokality v odlehlejších, veřejnosti nepříliš přístupných částech města. Nicméně i jejich majitelé či správci budou osloveni ve třetí vlně letošního mimořádného úklidu.*

/tz/

K foto:

Takový nepořádek zanechali lidé bez domova po nedávno skončivší zimě v jedné z lokalit pražského Petřína

Foto: archiv hl. m. Prahy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *