Venkovní výstavu k výročí trvalého veřejného osvětlení připravil městský správce veřejného osvětlení, společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) pod záštitou primátora Bohuslava Svobody a radního pro oblast infrastruktury Michala Hrozy.

Výstavní panely doplňuje funkční instalace s více než desítkou svítidel, která byla pro pražské ulice typická od 60. let minulého století do současnosti. V době konání výstavy budou lampy každý večer od západu slunce do půlnoci svítit. Součástí instalace je i plynová lucerna a „poznávačka“ pro děti se slangovými názvy lamp.

Zajistit bezpečí a šetřit zdroje

„Projít se minulostí veřejného osvětlení Prahy je jako otevřít knihu starých pražských příběhů. Světlo vždy spoluutvářelo jedinečný ráz města a řada historických lamp a stožárů i dnes přispívá k jeho nezaměnitelnému geniu loci. Pražané a návštěvníci metropole ho každodenně objevují v centru našeho krásného města. Málokdo si ale uvědomuje, že i o světlo je třeba pečovat a já děkuji těm, kteří se o něj v Praze starají,“ zahájil výstavu primátor Bohuslav Svoboda.

„Dnes je soustava veřejného osvětlení klíčovou infrastrukturou města. S jeho rozvojem se rozrostla na více než 140 tisíc světelných míst a prochází další evoluční proměnou. Zastaralé sodíkové zdroje postupně nahrazujeme energeticky účinnějšími LED technologiemi a směřujeme k využití lamp jako chytrých zařízení. Výstava ukazuje i konkrétní projekty, kde už takto pražské lampy fungují,“ doplnil Michal Hroza.

„Prostřednictvím výstavy chceme pozvat širokou veřejnost do pestrého světa veřejného osvětlení a ukázat jí, co obnáší péče o městské lampy a jejich obnova nebo jak se osvětlují historické památky. Výstavu jsme doplnili ukázkou zajímavých typů svítidel, které jsme renovovali pro tuto příležitost. K vidění je například svítidlo známé pod slangovým názvem laminátka z 60. let minulého století, téměř dvacetikilová svítidla typu kufr a převracečka, která v Praze svítila v 70. letech nebo tzv. velbloud z let osmdesátých,“ uvedl předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

Doprovodný program

V rámci výstavy je pro veřejnost na listopad připravena také komentovaná procházka s průvodcem věnovaná zajímavému historickému osvětlení v centru města nebo zážitková akce na Petřínské rozhledně zaměřená na slavnostní osvětlení pražských památek ve spolupráci se společností Prague City Tourism. Program završí procházka s lampářem po pražských kandelábrech ve spolupráci s Plynárenským muzeem. Oslavu třistaletého výročí zahájily Technologie hlavního města Prahy již v červnu speciálním osvětlením Petřínské rozhledny, která se rozsvítila do animované podoby ohně symbolizujícího světlo olejových luceren a postupně také v několika barvách typických pro světla zářící z pražských lamp od minulosti až po současnost.*

/tz/