Předsednictví Evropského regionu Dunaj-Vltava od Jihočeského kraje převzala Horní Falc

Včerejší mezinárodní konferencí s názvem Společně k moderní obci symbolicky skončilo předsednictví Jihočeského kraje v rámci Euroregionu Dunaj-Vltava (ERDV).

Konferenci stejně jako celé jihočeské předsednictví poznamenala koronavirová pandemie, a proto se z bezpečnostních důvodů opět uskutečnila formou videokonference, přičemž se do ní zapojilo několik desítek  účastníků. Všichni se  shodli na tom, že ani ztížené podmínky Jihočechy neodradily a pod jejich předsednictvím se podařilo uskutečnit mnoho zdařilých projektů, které přispěly k rozvoji všech členských regionů.

Předsednictví Jihočeského kraje probíhalo od června 2020 do červa 2021, poznamenala ho proto citelně koronavirová pandemie. I přes to, že prakticky nebylo možno se osobně potkávat a vyměňovat si zkušenosti, podařilo se mnoho zdařilých projektů, které mohou posloužit starostům všech obcí z obou stran hranice jako inspirace. Třeba v oblasti digitalizace služeb pro občany,“ konstatoval náměstek hejtmana pro oblast venkova Pavel Hroch a jako konkrétní příklad iniciativy Jihočeského kraje v rámci předsednictví ERDV uvedl volbu Vesnice roku ERDV 2020. „Vítězem se stala obec Groβschönau, která je proslulá zejména svými projekty zaměřenými na využití solární energie a my si od nich rádi vezmeme inspiraci. Ale ani naše obce nezůstávají se svými projekty pozadu. Například město Strmilov zaujalo projektem na informování občanů a obec Chlumany je průkopníkem v oblasti regionálních trhů, do kterých se zapojují místní občané,“ dodal Pavel Hroch, podle jehož slov byla v rámci volby Vesnice roku ERDV 2020 oceněna i jihočeská obec Borová Lada. A to za komplexní opatření k zamezení odchodu mladých lidí z oblasti nacházející se v národním parku.

Evropský region Dunaj – Vltava je trilaterální pracovní společenství, které bylo založeno 30. června 2012. Skládá se ze sedmi partnerských regionů – Horního Rakouska, dolnorakouského Mostviertelu a Waldviertelu, Dolního Bavorska, Horní Falce, Plzeňského kraje, Jihočeského kraje a Kraje Vysočina. Jejich společným cílem je významně přispět k dalšímu rozvoji celého území a realizaci evropské myšlenky. Stěžejními tématy jsou průmysl, zdravotnictví a cestovní ruch.  Zde experti všech sedmi regionů pracují v rámci strategie ERDV na tom, aby prostřednictvím svých znalostí a kontaktů konkrétní opatření všemožně podpořili. Předsednictví přebírá po Jihočeském kraji Horní Falc.

/zr/

K foto:

Mezinárodní konference Společně k moderní obci se uskutečnila formou videokonference

Foto: Hana Brožková*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down