Přehlídku Lego Robot vyhrál robolezec konstruktérů z Jihlavy. Nejrychlejší vozítko sestrojili ve Žďáru nad Sázavou

Do letošního ročníku přehlídky Lego Robot se přihlásilo 12 týmů základní škol a nižších ročníků víceletých gymnázií. Soutěžní týmy představily originální už sestavená pohyblivá vozidla nebo konstrukce, jejichž užití by mohlo pomoci s konkrétní činností v praxi. Porota nejvíce ocenila funkce robolezce, kterého konstruoval tým ze ZŠ Otokara Březiny v Jihlavě. V kategorii autonomních robotů si nejlépe vedl tým Biskupského gymnázia ve Žďáru nad Sázavou.

Mezi modely robotů, kteří by v případě sériové výroby pomohli v praxi s parkováním, přesunem těžkých břemen nebo by alespoň vtipně upozorňovali na blížící se překážku, porotu nejvíce zaujali František Kubiš a Richard Burian ze ZŠ Otokara Březiny v Jihlavě. Druhé místo obsadili Matiáš Dolák a Petr Dalecký ze ZŠ Žďár nad Sázavou Komenského a jako třetí se umístili Bronislav Kolínský a Josef Roudenský z téže základní školy. 

„Na modelu robolezce jsme pracovali zhruba měsíc ve školním kroužku. Nejvíc času zabralo samotné programování, to jsme dlouho ladili,“ řekl František Kubiš z vítězného týmu.

Mezi soutěžními modely se objevil traktor s designovým vlekem vyrobeným z lepenky, robot malíř, u kterého je možné tužku vyměnit za laser nebo vrtací hrot, robot sběrač čokolády nebo robot tanečník, který umně měnil dráhu jízdy podle puštěné hudby.

Pořadí nejrychlejších sestavených autonomních vozítek bylo následující. Na prvním místě skončili Lukáš a Pavel Kvapilovi z Biskupského gymnázia Žďár nad Sázavou, druzí byli Adéla Vrzáková a Daniel Pazdera z Gymnázia v Havlíčkově Brodě a třetí František Kubiš a Richard Burian ze ZŠ Otokara Březiny v Jihlavě.

„Výuka robotiky je na školách stále nepovinná, proto je vždy překvapující, s jakou zálibou dokáží druhostupňoví žáci přistoupit k řešení výzev z této oblasti. Ačkoliv produkce Lego Mindstorms končí, určitě chceme nadále podporovat aktivity zaměřené na digitalizaci, automatizaci či robotizaci,“ uvedl Jan Břížďala, radní kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.

Přehlídku Lego Robot pořádal kraj Vysočina ve spolupráci se Střední školou průmyslovou, technickou a automobilní Jihlava a za podpory společnosti Bosch Diesel Jihlava, která pro vítězné týmy darovala iPady.*

/zr/

 

František Kubiš a Richard Burian ze ZŠ Otokara Březiny v Jihlavě, vítězové kategorie
Custom – originální pojetí robota, který pomáhá

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down