Premiér Babiš: Ke změně zákona o střetu zájmů je příležitost vrátit se teď v Poslanecké sněmovně

Předseda vlády Andrej Babiš dnes jednal ve Strakově akademii se zástupci samospráv. Společně diskutovali o možné změně zákona o střetu zájmů, kterou hejtmani, starostové a další radní požadují.

Setkání se zúčastnili předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl, předseda Sdružení místních samospráv ČR a poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák, předseda Dobrovolného svazku obcí Mikroregion Severo-Lanškrounsko a starosta městyse Dolní Čermná Petr Helekal a další.

Podle předsedy vlády Andreje Babiše je cílem novely především zajistit nejvyšší možnou transparentnost veřejné správy a odstranit možná korupční rizika. Zároveň však uvedl, že je připraven diskutovat o dalších změnách.

Zákon není dokonalý a je potřeba se k němu vrátit a teď je k tomu příležitost v Poslanecké sněmovně. Vláda k návrhu dala negativní stanovisko, ale rozhodnout musí sněmovna. Na vládě jsme neměli informace, které mám dnes. Nevěděl jsem, že tolik starostů oznámilo rezignaci. Je pravda, že dostat lidi do komunální politiky není jednoduché, a pokud tam máme dobré a slušné lidi, kteří to dělají ve volném čase, tak samozřejmě pro ně je takovýto zákon problém,“ uvedl  Andrej Babiš.

Stávající novela zákona o střetu zájmů je podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla důvodem rezignací desítek členů rad a některých starostů a místostarostů. Důsledkem by mohl být i nezájem o výkon těchto funkcí ve státní správě především v menších obcích.

Zástupci samospráv dnes předali předsedovi vlády petici a v minulých dnech řada funkcionářů zaslala premiérovi dopis, v němž žádají o podporu změny zákona. Vadí jim mimo jiné, že nově musí v rámci svého majetkového přiznání uvádět i majetek ve společném jmění manželů, a rovněž, že do registru přiznání může nahlížet kdokoli i bez předchozí žádosti. Nerozlišuje se také, zda jde o uvolněné či neuvolněné členy výkonných orgánů.

Vláda se v lednu zabývala dvěma poslaneckými návrhy na změnu zákona o střetu zájmů, k oběma přijala nesouhlasné stanovisko. Naopak souhlasila s tím, že se připojí do řízení vedeného před Ústavním soudem, kde novelu napadla skupina senátorů. Soudu však doporučila, aby návrh senátorů zamítl.

"Z jednání máme dobrý pocit, pan premiér našim argumentům naslouchal a společně jsme se shodli na tom, že je potřeba zákon o střetu zájmů urychleně novelizovat tak, aby nedošlo k ohrožení místních samospráv ve vztahu k blížícím se podzimním komunálním volbám. Konečná podoba úpravy zákona bude diskutována na jednání orgánů Poslanecké sněmovny," konstatovali zástupci DSO Mikroregion Severo-Lanškrounsko po jednání.*

/tz/

 

K foto:

Petici s podpisy 2500 starostů dnes převzal premiér Andrej Babiš z rukou zástupců DSO Mikroregion Severo-Lanškrounsko Petra Helekala a Lenky Bártlové. Přítomni byli i předseda SMO ČR František Lukl (na snímku vlevo) a předseda SMS ČR Stanislav Polčák

Foto: archiv vláda ČR

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down