Přes miliardu korun půjde na další projekty snížení energií u veřejných budov

Více než miliarda korun poputuje na další projekty, v nichž se obce zaměřily zejména na energetické úspory a využití obnovitelných zdrojů energie u veřejných budov. Dotace z Národního plánu obnovy schválila končící ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Podpora v řádu desítek milionů byla schválená i na nákup elektromobilů, pro ekologické výukové programy, výstavbu domovních čistíren, hospodaření se srážkovými vodami nebo projekty řešící odstranění nelegálních skládek.

Podle Hubáčkové jsou energetické úspory a obnovitelné zdroje jednou možností, jak výrazně snížit platby za energie a omezit dopady energetické krize, která je pro obce a obecní rozpočty velkým problémem. "Města čelí výzvám, jak zaplatit velký nárůst cen, a přitom co nejméně omezovat veřejné služby," konstatovala ministryně.

Do rekonstrukce základní školy se může pustit město Dobruška. Projekt počítá se zateplením střechy, výměnou zdroje tepla, s novým stíněním, vzduchotechnikou, fotovoltaikou a dalšími podobnými opatřeními, které sníží energetickou náročnost budovy. Město získá dotaci ve výši 15,5 milionu korun. Do vylepšení základní školy se dají i v Orlové-Porubě v Moravskoslezském kraji. Velká investice stojí také před Ústřední vojenskou nemocnicí, která plánuje rozsáhlou rekonstrukci spolu s modernizací energií pro zvýšení úspor.

Vedle nárůstu cen energií musí obce řešit i zdražování pohonných hmot. "I zde se nabízí možná úspora při využití dotace na nákup elektromobilu, který má mnohem nižší provozní náklady. Navíc nová auta jsou technologicky mnohem lépe vybavena než deset a více let stará auta, která slouží na mnohých úřadech," uvedlo ministerstvo. Ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman v této souvislosti uvedl, že u obcí jsou populární zejména vozy na alternativní pohon. "Dotace pro ně vyřizujeme už řadu let a s rostoucími cenami energií zájem o ně ještě stoupá," doplnil Valdman.

S pomocí dotace si nové elektromobily pořídí například obce Babylon, Dolní Němčí nebo Bystrovany, vozy na alternativní pohon budou jezdit v technických službách nebo městských organizacích.

/ČTK/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down