„Přešlapem roku 2017“ vůči obcím je zákon o střetu zájmů

Sdružení místních samospráv ČR se rozhodlo udělovat nejen cenu za počin roku rozvíjející samosprávu v České republice, ale i „anticenu“ pro tři nejhorší činy vůči životu a praktickému fungování místních samospráv v naší zemi.

Během 3. ročníku konference SAMOSPRÁVY 2017, jež se konala 1. prosince v Brně a kterou Sdružení místních samospráv ČR (SMS) uspořádalo společně s Institutem veřejné správy Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity, byla poprvé udělena cena za tzv. Přešlap roku 2017. Cena je určena třem legislativním novinkám, výrokům, nebo činům vůči místním samosprávám v daném roce, které výrazně negativně ovlivnily život v obcích.

Při konferenci starostové v tajné volbě vybírali ze sedmi kandidátů – nejvíce diskutovaných negativních počinů, jimiž se menší obce prostřednictvím SMS v uplynulém roce zabývaly. Konkrétně šlo o elektronickou evidenci tržeb (EET), evropské obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), novelu zákona o střetu zájmů, výrok ministryně pro místní rozvoj o nutnosti slučovat malé obce, zvýšení autorských poplatků ze strany Ochranného svazu autorského (OSA), zákon o rozpočtové odpovědnosti a protikuřácký zákon.

Každý účastník mohl vybrat tři činy a seřadit je od nejhoršího po „méně nejhorší“ skutek. Téměř polovinou hlasů byla za největší Přešlap roku 2017 vybrána nová podoba zákona o střetu zájmů a z ní plynoucí hrozba nezájmu schopných občanů o účast v zastupitelstvech obcí. Na druhém místě se se čtvrtinou hlasů umístila aplikace nařízení o ochraně osobních údajů a její výrazná administrativní a finanční zátěž na obce a případně zřizované školy. Na třetím, bronzovém místě, se umístila ministryně pro místní rozvoj v demisi Karla Šlechtová a její výrok o nutnosti slučování malých obcí, který pronesla na podzim letošního roku.

Protože žádná cena nemohla být předána ani jednomu výherci, bude jim zaslána poštou.*

/zr/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down