Přeštice opravou domu získaly obecní byty a prostory pro firmy a služby občanům

 Přeštice na Plzeňsku dnes otevřely po kompletní opravě pětipodlažní takzvaný Modrý dům, bývalé sídlo vedení podniku Prefa. Náklady dosáhly téměř 70 milionů korun a téměř čtvrtinu pokryly tři dotace. Město zrekonstruovalo 16 malometrážních nájemních bytů a vybudovalo dalších 16 menších bytů, které poslouží jako sociální. Zmodernizovalo nebytové prostory pro místní živnostníky, například ordinaci fyzioterapie, fitness i autoškolu, a dále pro úřad práce, který zabral největší plochu.

Byty tvoří zhruba dvě třetiny Modrého domu, jedná se o druhý největší objekt sedmitisícového města po základní škole. Budova, v níž byla dříve ubytovna pro kubánské dělníky, byla postavena v roce 1981 a v 90. letech ji stát převedl na město. "Byla ve špatném stavu. Opravili jsme vlastně všechno kromě železobetonového skeletu. Nájemníci 16 bytů měli sice snížený nájem, přesto platili za topení mnohem víc než v jiných bytech, protože obálka domu z boletických skleněných panelů nezabraňovala únikům tepla. A uvnitř nebylo odpovídající vybavení," uvedl starosta města Karel Naxera. Město chtělo prostory modernizovat také kvůli úřadu práce, protože stálo o to, aby ve městě zůstal. Efektivně využilo všechny prostory včetně suterénu.

Na rekonstrukci objektu v Palackého ulici získalo město dotaci z evropských fondů. "Část budovy si zachovala čistě bytový ráz a rekonstrukcí tam vzniklo 16 nových nájemních bytových jednotek velikostí 1+kk a 2+kk,"  dodal Naxera.  A pokračuje: "Nájem je tam 80 Kč/m2 a všechny byty už jsou obsazené. Druhá část budovy už není čistě komerční jako před rekonstrukcí, je v ní i 16 nových sociálních bytů pro lidi v obtížné životní situaci. Tam je nájemné 61 Kč/m2. I když je poptávka velká, žádný byt zatím podle něj nebyl nikomu přidělen. "Máme na to extra pracovní skupinu, momentálně probíhá sociální šetření, jestli zájemci splňují podmínky pro žadatele, což není nic jednoduchého," řekl. V nabídce je také ještě část nebytových prostor z celkové plochy asi 400 m2.

Rekonstrukce trvala 16 měsíců. Část nákladů pokryly tři dotační programy, z IROP šlo 3,9 milionu korun, z operačního programu Životní prostředí 6,1 milionu a ze Státního fondu podpory investic 7,35 milionu Kč. Celý objekt je bezbariérový s výtahem, má dálkově řízené vytápění a fotovoltaickou elektrárnu s výkonem 20kW na střeše, uvedl starosta.

Dům bude provozovat a spravovat městská firma B+T (Byty+Teplo), která bude do městské kasy platit za pronájem 1,125 milionu Kč.*

/čtk/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down