Prezident Miloš Zeman se opět vyslovil pro to, aby se starostou vždy stal kandidát s nejvyšším počtem preferenčních hlasů

Na sobotním sjezdu Strany práv občanů ZEMANOVCI v Praze prezident republiky Miloš Zeman zopakoval svoji představu o tom, jak by se do čela zastupitelstev obcí, měst a krajů měli dostávat starostové, primátoři a hejtmani.

"Snažím se prosadit názor," uvedl mimo jiné nejvyšší ústavní činitel ČR, "že by se měla změnit situace, kdy někdo vyhraje volby, ať už komunální nebo krajské nebo parlamentní, a pak se proti němu spiknou všichni ostatní a vytvoří jakousi koalici poražených. A můj návrh byl velmi jednoduchý, aby ať už starostové, nebo primátoři, nebo hejtmani v komunálních či krajských volbách byli zvoleni tak, že se jimi stanou ti, kdo dostali největší počet preferenčních hlasů na kandidátce nejúspěšnější strany."

"Ta druhá podmínka je dána tím, že se právem namítá, že někdo může být zvolen a bude jako kůl v plotě, protože celé zastupitelstvo bude proti němu," pokračoval dále MIloš Zeman. "Ale pokud bude mít za sebou nejsilnější, nejúspěšnější stranu, tak tato námitka do značné míry odpadá. Samozřejmě, že těch programových bodů je víc, a vždy jsem pokládal za nejdůležitější, abychom dokázali blahopřát vítězi a abychom nebyli jako ti, kdo, když je někdo na stupínku olympijských her a získal tu zlatou medaili, aby ti stříbrní a bronzoví se nesnažili ho z toho zlatého místa sundat," dodal prezident republiky.

Miloš Zeman účastníkům sjezdu předestřel i svůj názor na osobnosti v politických stranách. "Pokud jde o osobnosti, víte, že vyznávám názor, že z osmdesáti procent jakoukoli politickou stranu dělají především osobnosti, a to nikoli pouze na centrální, ale i na krajské a komunální úrovni. Věřím proto, že se vám podaří získat výrazné a třeba i nezávislé osobnosti do krajských voleb, a že tím pádem se i zvětší počet osobností ve Straně práv občanů, která, jak jsem byl informován, má dnes tisíc dvě stě členů, což zase není tak málo," uzavřel prezident republiky.*

/zr/

K foto:

Prezident Miloš Zeman na sjezdu SPOZ v roce 2017

Foto: archiv SPOZ

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down