Přihlašte strom k odbornému ošetření

Až do 27. září kyne vzrostlým stromům z celé republiky možnost bezplatně získat odborné posouzení svého stavu. Stačí strom přihlásit do projektu Zdravé stromy pro zítřek, který již pátým rokem pořádá Nadace Partnerství, Mendelova univerzita v Brně a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o....

Až do 27. září kyne vzrostlým stromům z celé republiky možnost bezplatně získat odborné posouzení svého stavu. Stačí strom přihlásit do projektu Zdravé stromy pro zítřek, který již pátým rokem pořádá Nadace Partnerství, Mendelova univerzita v Brně a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o. s.

Z došlých žádostí navíc komise vybere stromy, v jejichž koruně certifikovaní evropští arboristé zdarma provedou na jaře příštího roku ukázková ošetření. Podrobnosti o projektu, jehož hlavním cílem je podpora včasné a kvalitní péče o stromy, jsou dostupné na webových stránkách www.zdravestromy.cz.

O ukázkové ošetření jednoho stromu mohou žádat obce, školy, občanská sdružení a další organizace a jejich prostřednictvím také jednotlivci. »Zdravotní stav a vitalitu všech přihlášených stromů nejprve na podzim zdarma posoudí odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity ve spolupráci se studenty. Díky tomu majitelé stromů získají hodnocení a návrh pro další postup, který určitě využijí při budoucí péči,« říká koordinátorka projektu Hana Rambousková z Nadace Partnerství.

Jarní ukázková ošetření provedou na vlastní náklady stromolezci, kteří vlastní certifikát European Tree Worker (Evropský arborista) a do projektu se dobrovolně zapojili. »Na stromech obvykle odstraňují suché, poškozené či nevhodně rostoucí větve, stabilizují je a odlehčují jejich korunu nebo se upravuje podjezdná výška,« vysvětluje Světlana Vávrová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, která certifikované arboristy sdružuje.

Hlavním cílem projektu je zvyšování povědomí o důležitosti pravidelné a hlavně odborné péče o stromy, což u nás stále ještě není samozřejmostí. Proto komise při výběru stromů zohlední způsob, jakým bude ošetření prezentováno veřejnosti. Přihlížet se bude samozřejmě také ke stavu stromu a z něj vyplývající potřebnosti zásahu nebo významu stromu pro dané místo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *