Příhraniční města chtějí společně bojovat proti špatnému ovzduší

Ačkoliv leží na odlišné straně hranice, trápí je stejný problém. Česko-polská příhraniční města bojují se zhoršenou kvalitou ovzduší. Bohumín, jehož obyvatelé jsou také dlouhodobě vystaveni znečištěnému vzduchu, proto oslovil partnery z okolí, aby v boji proti špatnému ovzduší spojili síly.

Na společné konferenci, kterou v polovině listopadu zorganizoval právě Bohumín, se potkali zástupci Ostravy, Bohumína, Rychvaldu, Gminy Krzyżanowice, Mszany a Gorzyc.

Naše obce a města v příhraničí intenzivně budují dobré vztahy a pracují na společných projektech, posledním z nich je projekt Zpřístupnění Odry a Olše, který jsme společně dokončili. Dlouhodobě systematicky vytváříme v příhraničí volnočasové a turistické zázemí včetně sítě cyklostezek. Společně máme i zájem na tom zlepšit kvalitu ovzduší,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že na obou stranách hranice se realizují programy na výměnu kotlů.

Polští partneři informovali české kolegy o aktivitách, které v rámci zlepšování ovzduší v příhraničí vyvíjejí. V Gmině Krzyżanowice, která zahrnuje deset obcí, probíhá už od roku 2007 program na snižování emisí. Díky nim se v domácnostech podařilo vyměnit přes 650 kotlů, instalovat 219 solárních ohřevů a jedno tepelné čerpadlo.

Mítink potvrdil, že boj proti znečišťování ovzduší probíhá na obou stranách hranice. Je třeba vyvrátit mýtus, že Polsku je stav ovzduší lhostejný a nic pro to nedělá. Ačkoliv u polských sousedů není plynofikace tak rozsáhlá jako u nás, i oni se snaží postupnými kroky prosazovat ekologické způsoby vytápění,“ podotkl Lumír Macura.

V Bohumíně vytápělo podle údajů statistického úřadu před necelými deseti lety 469 domácností pevnými palivy. V první a druhé vlně kotlíkových dotací požádalo o výměnu 257 obyvatel města Bohumín, ve třetí vlně 153 lidí. „Celkem tedy kotel vymění 410 domácností, což je téměř devadesát procent původních neekologických kotlů. Další téměř dva tisíce domácností vytápí plynem, což je potěšující číslo,“ doplnil místostarosta s tím, že město Bohumín podporuje kotlíkové dotace bezúročnou zápůjčkou a finančním příspěvkem 7,5 tisíce korun. „Město poskytuje navíc dotace a finanční výpomoc také na výměnu starého plynového kotle za nový. Už se uskutečnila téměř stovka těchto výměn,“ konstatoval místostarosta Bohumína.

Bohumín poskytl svým obyvatelům na dotacích na výměnu plynového kotle 1,4 milionu korun a finanční výpomoc v objemu 1,3 milionu korun. Město lidem přispívá 15 tisíc korun na jeden kotel. Projednávání podmínek programu na poskytování dotací a finanční návratné výpomoci pro rok 2020 na plynové kotle je na programu příštího zastupitelstva, které se uskuteční 9. prosince.*

/jk/

K foto:

Ze společného jednání zástupců Ostravy, Bohumína, Rychvaldu, Gminy Krzyżanowice, Mszany a Gorzyc

Foto: Pavel Čempěl

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down