Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Příklad pro inspiraci

Peníze pro revitalizaci panelových domů se nehledají snadno. Existuje jen málo výjimek.

V Kadani, Jirkově a Klášterci nad Ohří byla na podzim minulého roku dokončena revitalizace 24 bytových panelových domů. Proč je to inspirativní příklad? Protože jejich revitalizace byla provedena jako jedno stavební dílo. Od srpna 2010 do srpna 2011.

To však není nejdůležitější, ačkoliv i to byl v oboru revitalizace panelových domů unikátní kousek. Sídliště pro zaměstnance povrchových dolů ve všech třech městech byla postavena před 40 roky. Uplynulé čtyři desítky let se na domech dost podepsaly. V roce 2009 byly domy privatizovány a noví majitelé, jejich obyvatelé, se rozhodli, že domy opraví a zateplí. A teď to nejdůležitější. Dohodli se, že budou postupovat společně, protože to bude výhodnější. Po všech stránkách. Nemýlili se.


Bydlí se jim líp, náklady na vytápění budou, podle propočtů, až o 50 % nižší. Zlepšili si i prostředí, ve kterém žijí. A zhodnotili svůj majetek. Cena bytů se zvýšila, životnost domů se prodloužila.

Ve výběrovém řízení zvítězila společnost KASTEN spol. s r. o., která s ohledem na rozsah prací a krátký termín přizvala ke spolupráci místní společnosti PETROM STAVBY, s. r. o., a Nepro stavební s. r.o. Pro KASTEN, i přes dlouholetou praxi a odborné renomé, to byla nejnáročnější akce za celých 16 let činnosti firmy. Ale jak poznamenává výrobní ředitel firmy Kasten Jiří Bureš, »…byla to výzva. Výběrových řízení se účastníme často. Máme velmi kvalifikované rozpočtové oddělení, což je dnes, kdy jsou marže ve stavebnictví velmi nízké, pro nákladovou stránku díla klíčové. Stejně tak máme zavedené systémy řízení, jakosti, bezpečnosti práce, ochrany životního prostředí, certifikáty potvrzující odbornost, dobré reference. Bez toho bychom, byť s nízkou cenou, těžko uspěli…«

Je to dílo, svým způsobem, výjimečné. Bylo třeba řešit organizační i technologické problémy. Rychle zvládnout přípravu, projednat požadavky investorů pro každý dům zvlášť a včas začít. Aby se mohlo ve smluveném termínu se stavbou skončit.

Jde o ukázku vysoké profesionality, která bude mít významné místo v historii společnosti KASTEN i v historii revitalizace panelových domů po roce 1989 v České republice. Rozsahem, náročností i zapojením kapacit stojí za pozornost. Dnes, kdy peněz není a nebude nazbyt a ceny tepla i nadále budou stoupat, má každý dobrý nápad cenu zlata. Dát se s ostatními dohromady a vyjednat ty nejlepší podmínky, je dobrý nápad. Je jedno, jestli je investorem družstvo, sdružení vlastníků či obec. Vždycky se to vyplatí.

I tento, čtyřicet let starý panelový dům v ul. 17. listopadu v Klášterci nad Ohří byl před třemi lety privatizován. Společnost KASTEN jej loni úspěšně revitalizovala.

Jiří Bureš: Máme velmi kvalifikované rozpočtové oddělení, což je dnes, kdy jsou marže ve stavebnictví velmi nízké, pro nákladovou stránku díla klíčové.

Panelový dům v ul. 1. máje v Kadani patří společenství vlastníků. Jeho loňská revitalizace prodlouží jeho životnost a zlepší i prostředí, v němž obyvatelé domu žijí.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *