Přírodní klimatizace na střeše Pražských služeb: Kvete a chladí už čtvrtým rokem

Druhá největší městská společnost – Pražské služby, a. s., se pyšní vlastní zelenou střechou. Vznikla v roce 2022 na ploše 450 m2 nad posledním patrem hlavní administrativní budovy v areálu Pod Šancemi v pražských Vysočanech a nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Zeleň je totiž díky pokročilým technologiím téměř soběstačná. Tento projekt Pražských služeb naplňuje hned několik ekologických funkcí v souladu se strategií adaptace hlavního města na změnu klimatu.

Zelené střechy se stávají stále populárnějšími, částečně nebo zcela pokryté vegetací, přinášejí řadu benefitů. Městská společnost Pražské služby je si toho dobře vědoma, projekt vlastní „přírodní klimatizace“ proto realizovaly už v roce 2022. Nejen v rámci plnění závazků vyplývajících z Klimatického plánu hlavního města Prahy, ale především kvůli zlepšení kvality ovzduší v areálu Pod Šancemi, přirozenému zachytávání dešťové vody, izolaci budovy, biodiverzitě i estetickému vzhledu objektu a jeho okolí. Navíc tím opticky navazují na blízký vrch Třešňovka.

Zelená střecha nad posledním patrem hlavní administrativní budovy městské společnosti Pražské služby zaujímá ploch 450 m2. Foto: archiv PSAS

Střešní zahrada Pražských služeb nad posledním patrem hlavní administrativní budovy vznikla jako extenzivní, tudíž nepotřebuje zvláštní péči. Stačí ji udržovat bez plevele, odstřihávat odkvetlé trvalky a dvakrát do roka přihnojit. „Z většiny tvoří prostor o rozloze 450 m2 rozchodníkový koberec, který potřebuje minimální množství zálivky, v létě navíc krásně kvete. Na zbytku plochy máme kopečky zeminy osázené skalničkami, travinami a trvalkami. Celou výsadbu doplňuje pár keřů v květináčích. Automatická závlaha zase šetří vodu a zamezuje jejímu zbytečnému plýtvání,“ přibližuje Alexandr Komarnický, tiskový mluvčí Pražských služeb.

Traviny, trvalky a keře jsou tam vítaným pomocníkem, zvlášť v horkých měsících. Udržují totiž vlhkost v prostředí, zpomalují odpar dešťové vody a pomáhají s izolací budovy. „Podobných projektů v hlavním městě přibývá. Nedávno jsme se aktivně podíleli na proměně jedné ze střech Křižíkových pavilonů na Výstavišti v pražských Holešovicích na zelené pobytové terasy pro odpočinek, zábavu i akce. Instalovali jsme podloží včetně příslušných vrstev i závlahy a vysadili vegetaci v souladu s environmentální politikou naší společnosti i s plněním Klimatického plánu hlavního města Prahy,“ připomíná generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.

Zahradnice a zahradníci Pražských služeb provádějí pravidelnou kontrolu vlastní zelené střechy zhruba jednou za dva týdny. Na jaře je vítají magnolie, které zbarví celý prostor dorůžova. Mezi červnem a srpnem jsou to především levandule a jejich nezaměnitelná vůně, co přitahuje včely, čmeláky, motýly a jiný užitečný hmyz. „Po letech se trvalky i traviny rozrostly a prorůstají do sebe. Kolegové ještě dodali potřebné živiny a doplnili pár kusů rostlin. Jinak ale můžeme s hrdostí říct, že se firemní střešní zahradě daří. Naši zaměstnanci sem chodí po práci zhluboka se nadechnout a načerpat novou energii,“ uzavírá Alexandr Komarnický.

Zkušenosti z realizace vlastní zelené střechy i pobytové terasy na holešovickém Výstavišti jsou Pražské služby připraveny v budoucnu využít v rámci spolupráce s dalšími městskými společnostmi.

/tz/*

Všechny snímky: archiv PSAS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.