01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přírodní zahrady bez hranic

Vytvoření sítě ukázkových zahrad a jejich propagace mezi veřejnost v jižních Čechách, na jižní Moravě a Vysočině - to je cíl česko-rakouského projektu Přírodní zahrady bez hranic, který byl letos v září zahájen v dolnorakouském Tullnu a potrvá do srpna roku 2012.

Do projektu se zapojily organizace "die umweltberatung" (poradenská kancelář pro životní prostředí, která uskutečňuje akci "Natur im Garten" - Příroda v zahradě v Rakousku, jako hlavní partner na rakouské straně a české organizace Občanské sdružení Přírodní zahrada Jindřichův Hradec, ZO ČSOP Veronica Brno a o. p .s. Chaloupky Kněžice z Vysočiny. Rozpočet projektu je 709 tisíc eur a je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj a zemí Dolní Rakousko.

"V českých regionech by měla síť ukázkových přírodních zahrad přispět k regionálnímu a trvale udržitelnému zahradnímu turismu, se kterým mají v Rakousku již desetileté zkušenosti," říká Martina Petrová z Občanského sdružení Přírodní zahrada, hlavní koordinátorka projektu na české straně.

Přírodní zahrady se v Dolním Rakousku, kterých je tam 125, staly pevnou součástí cestovního ruchu a jsou oblíbeným výletním místem. V ČR by měly vzniknout tři vzorové zahrady - Zámecký park Maříž (plánovací akce se zapojením veřejnosti), Bylinková obec Mutišov u Slavonic (včetně realizace) a Veřejný park České Budějovice (plánovací akce se zapojením veřejnosti).

"Úprava Zámeckého parku v Maříži a veřejné zeleně v Českých Budějovicích na přírodní parky by byla velmi nákladná. Vzniknou pouze plány a doporučení českých a rakouských odborných poradců, jejich případné uskutečnění bude pak na majiteli. Pouze Bylinková obec Mutišov je rozsahem přijatelná akce a do rozpočtu projektu jsme tedy zahrnuli i její realizaci," vysvětluje Martina Petrová.

Tyto aktivity budou podpořeny zahradním poradenstvím na více místech včetně Českých Budějovic a Jindřichova Hradce. Předpokládá se rovněž udělení minimálně 60 plaket přírodních zahrad, z nichž by se alespoň 30 mělo zapojit do sítě ukázkových přírodních zahrad, přístupných veřejnosti.

"Projekt obsahuje také modul pro školy. Počítá se s odbornými akcemi pro učitele základních a mateřských škol, ale myslím si, že inspirovat se mohou i některé odborné střední školy, které Jihočeský kraj zřizuje," uvedla Jana Krejsová, radní pro školství, mládež a tělovýchovu.

/sk/

 

Ukázkové zahrady má Zahradnická škola v Langenlois, kde je pro žáky i jezírko ke koupání a hřiště na beach volejbal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down