Přívětivých úřadů by mohlo být ještě více. Učme se nejen od Liberce, MČ Praha 18 nebo Žďáru nad Sázavou

Celkem 42 úřadů obcí s rozšířenou působností – vždy po třech z každého ze všech čtrnácti krajů včetně Prahy – bylo tento týden Ministerstvem vnitra prohlášeno za "přívětivé". Stalo se tak na základě výsledků elektronického dotazníkového šetření, v němž byly sledovány čtyři desítky kritérií značících přívětivost úřadu. Příklady dobré praxe, které ve výsledcích průzkumu nejvíce zazářily, shrnuje i brožurka Přívětivý úřad 2016 – příklady dobré praxe, kterou Ministerstvo vnitra v nejbližších dnech bude elektronicky distribuovat všem obcím s rozšířenou působností.

Průzkum se zabýval pouze úřady obcí s rozšířenou působností (ORP). Celkem z 220 těchto úřadů se jich dotazníkového šetření zúčastnilo 190. Průzkum kladl důraz na kritéria zejména z oblasti využívání on-line služeb, webových stránek, transparentnosti a zvyšování komfortu pro občany přímo na úřadu.

Slavnostní ceremoniál vyhlašování výsledků průzkumu se předevčírem odpoledne uskutečnil ve Vzdělávacím středisku Benešov Institutu pro veřejnou správu Praha za účasti předsedy Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila, náměstkyně ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy Jany Vildumetzové a náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého a dalších osobností.

Podle Jany Vildumetzové se resort vnitra rozhodl průzkum "přívětivosti úřadů" provést nejprve na úrovni obcí s rozšířenou působností, protože právě jejich úřady představují nejdůležitější místo pro kontakt občanů se státem. Jak náměstkyně ministra mj. připomněla, je proto velmi zásadní například prodlužování úředních hodin tak, aby úřad byl co nejdostupnější i pro pracující občany. Již tři čtvrtiny městských úřadů prodlužují nejméně jednou týdně úřední dobu, aby vyhověly pracujícím obyvatelům svých měst. Celkově polovina úřadů má dnes v úsecích správních agend přepážky otevřené více než 30 hodin týdně, přičemž u agend občanských průkazů a cestovních dokladů má osmina úřadů otevřeno i 40 hodin a déle.

Z úst Jany Vildumetzové zazněla i zajímavá informace, že Ministerstvo vnitra chce navázat na dlouholetou tradici  soutěže o Cenu Ministerstva vnitra za kvalitu a inovaci ve veřejné správě a k datu slavnostního ceremoniálu v Benešově vyhlásilo už její 11. ročník. Naposledy se tyto ceny udělovaly za rok 2013. Podrobnosti o soutěži Cena Ministerstva vnitra za kvalitu a inovaci ve veřejné správě v roce 2016 na jdete na: http://www.mvcr.cz/clanek/verejna-sprava-podpora-zavadeni-kvality-ve-verejne-sprave.aspx?q=Y2hudW09Mw%3d%3d. Uzávěrka příjmu přihlášek do letošího ročníku soutěže byla stanovena na 31. srpna 2016.

Náměstek ministra vnitra Josef Postránecký seznámil účastníky slavnostního vyhlašování přívětivých úřadů s prvními zkušenostmi z účinnosti zákona o státní službě a ponamenal, že na akci do Benešova přijel i proto, aby se jí nechal inspirovat. Obdobné vyhodnocování "přívětovosti" by totiž chtěl zavést i na úrovni státních úřadů.

Nejpřívětivějšími úřady obcí s rozšířenou působností v celé České republice byly prohlášeny:

 1. Magistrát statutárního města Liberec
 2. Úřad městské části Praha 18 (Praha-Letňany)
 3. Městský úřad Žďár nad Sázavou

 

Pořadí měst/městských částí a jejich přívětivých úřadů na prvních třech místech v jednotlivých krajích:

Moravskoslezský kraj:

 1. Karviná
 2. Ostrava
 3. Opava

Středočeský kraj:

 1. Kladno
 2. Kolín
 3. Benešov

Královéhradecký kraj:

 1. Náchod
 2. Nové Město nad Metují
 3. Trutnov

Pardubický kraj:

 1. Chrudim
 2. Lanškroun
 3. Litomyšl

Kraj Vysočina:

 1. Žďár nad Sázavou
 2. Třebíč
 3. Moravské Budějovice

Karlovarský kraj:

 1. Cheb
 2. Ostrov
 3. Sokolov

Jihomoravský kraj:

 1. Hodonín
 2. Kyjov
 3. Břeclav

Praha:

 1. Praha 18
 2. Praha 2
 3. Praha 11

Plzeňský kraj:

 1. Plzeň
 2. Rokycany
 3. Domažlice

Ústecký kraj:

 1. Chomutov
 2. Most
 3. Litoměřice

Olomoucký kraj:

 1. Prostějov
 2. Zábřeh
 3. Olomouc

Zlínský kraj:

 1. Valašské Meziříčí
 2. Otrokovice
 3. Zlín

Jihočeský kraj:

 1. České Budějovice
 2. Tábor
 3. Český Krumlov

Liberecký kraj:

 1. Liberec
 2. Jablonec nad Nisou
 3. Semily

Moderní obec se k vyhlášení přívětivých úřadů vrátí fotoreportáží ve svém červencovém vydání. Některé z oceněných úřadů podrobněji představí následně v srpnu.*

K témuž i na facebookovém profilu Moderní obce, viz: https://www.facebook.com/ModerniObec/ .

/rš/

K foto:

Zástupci tří nejpřívětivějších úřadů ORP v zemi spolu s předávajícími ocenění (zleva): náměstek ministra vnitra Josef Postránecký, zástupkyně starosty MČ Praha 18 Iveta Lojková, zástupkyně starosty MČ Praha 18  Michaela Řepová, tajemník Magistrátu statutárního města Liberce Jindřich Fadrhonc, primátor statutárního města Liberce Tibor Batthyány, náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová, starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil, předseda senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Miloš Vystrčil a předseda Spolku pro rozvoj venkova Eduard Kavala

Foto: Ivan Ryšavý

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down