01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přízámčí - naděje pro tradice

Město Uherský Ostroh již minulý rok dokončilo rekonstrukci areálu v těsné blízkosti zámku - Přízámčí, kterému hrozila demolice. V opravených budovách nyní sídlí Středisko školy lidové tvořivosti a řemesel a také informační centrum Mikroregionu Ostrožsko. "Rekonstrukci objektu informačního centra jsme financovali ze Společného regionálního operačního programu a programu Interreg," říká Vlastimil Vaněk, starosta Uherského Ostrohu.

Kdy jste začali zámek rekonstruovat?

Rekonstrukce rozsáhlého zámku s více než 8200 m2 užitné plochy začala už v 70. letech minulého století. První zrekonstruované prostory - obřadní síň a koncertní sál - byly otevřeny v roce 1994 a čtyři roky poté se do prvního poschodí zámku nastěhoval městský úřad. Od té doby se stále rekonstruuje, snažíme se zprovoznit místnosti ve funkčních celcích.

Všiml jsem si krásného nádvoří...

Na dokončení oprav arkádového nádvoří jsme se zaměřili poslední čtyři roky. Nyní pokračujeme venkovní fasádou.

Kdo ještě využívá zámek kromě městského úřadu?

Nyní je v zámku kromě společenských místností otevřena také zámecká galerie, vinotéka a knihovna. Na dokončení rekonstrukce čeká ještě polovina prostor zámku a my zvažujeme, v rámci kterého dotačního titulu podáme žádost o dotace.

Město ale muselo opravit i původní hospodářské a správní budovy před zámkem...

Ano. Město je získalo do svého majetku v roce 2001 v havarijním stavu. S rekonstrukcí jsme začali v roce 2005 realizací dvou samostatných projektů - dílnou, která se zabývá šitím a obnovou lidového kroje a lidových řemesel (Středisko školy lidové tvořivosti a řemesel) a také informačním centrem Mikroregionu Ostrožsko - Přízámčí.

Na to vše vám stačily dotace a vaše zdroje?

Celkové náklady dosáhly 19 milionů korun. Rekonstrukce a vybavení Střediska školy lidové tvořivosti a informačního centra byly v průběhu realizace financovány krátkodobým bankovním úvěrem.

Projekt informačního centra Přízámčí se uskutečnil ve spolupráci s Trenčianskými Teplicemi. Proč?

Je to naše partnerské město. Trenčianské Teplice a Uherský Ostroh leží v zajímavých regionech a obě města informační centra do té doby postrádala.

Škola lidové tvořivosti je samostatnou organizací?

Ano, pro provozování dílny byla zvolena forma obecně prospěšné společnosti. Ve škole se šijí a udržují unikátní lidové kroje. Je to opravdu náročná práce a v ČR patří tato dílna mezi ojedinělá zařízení. Další je ještě v Blatničce. Klienty obou jsou zejména hudební a taneční soubory. Ale nejde jen o šití nových krojů. Velmi náročné jsou i opravy, čištění, škrobení a žehlení a vše musí probíhat pod odborným dohledem.

Informační centrum a škola lidové tvořivost zabírají celou budovu Přízámčí?

Ne, v druhém patře jsou apartmány k pronájmu. Má to dva důvody. Městu ubytovací kapacity chyběly a těmito apartmány vzniklo moderní ubytování s deseti lůžky. Druhým důvodem bylo, že v projektu byly jako způsobilé uznány pouze výdaje na rekonstrukci přízemní části celé budovy, a tak se město rozhodlo dokončit rekonstrukci 2. patra ze svých finančních zdrojů. Původně se ve druhém patře nacházely byty, proto jsme se rozhodovali, jak vůbec celý tento prostor využijeme. Navíc obě části budovy byly kulturními památkami a jejich rekonstrukci a využití jsme museli konzultovat s odborem památkové péče. Apartmány byly dobrým řešením.

Co plánujete v současné době?

Vznik informačního centra města mnohé změnil. Nyní v něm pracuje již 5 lidí. Díky informačnímu centru se zvýšil zájem místních lidí i návštěvníků o dění v našem regionu. I proto připravujeme nové internetové stránky, které by adekvátně doplňovaly tento informační systém.

RADEK POLÁK

Základní údaje o projektech

Přízámčí I

Zahájení realizace projektu: červenec 2005, ukončení: září 2006

Realizátor: Město Uherský Ostroh, Zlínský kraj

Celkové investiční náklady projektu: 11,2 mil. Kč

Zažádáno o dotaci ve výši: 8,4 mil. Kč

Úvěr poskytnutý bankou: 10,2 mil. Kč

Zdroj financování z EU: SROP

Přízámčí II

Zahájení realizace projektu: červenec 2006, ukončení: září 2007

Realizátor: Město Uherský Ostroh, Zlínský kraj

Celkové investiční náklady projektu: 7,8 mil. Kč

Zažádáno o dotaci ve výši: 4,05 mil. Kč

Úvěr poskytnutý bankou: rok 2006 - 3,8 mil. Kč pro předfinancování investic,

rok 2007 3,2 mil. Kč + 0,800 mil. Kč dofinancování vlastního zdroje

Zdroj financování z EU: Interreg III.A Česká republika - Slovensko, zachování krajiny a rozvoj cestovního ruchu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down