05.08.2022 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proč vytápění propanem dává větší smysl?

O rostoucích cenách energií a paliv se mluví napříč všemi médii. Pro každého investora, který staví nebo rekonstruuje, je odpověď na tuto otázku zcela zásadní. Jaký zdroj energie zvolit s ohledem na budoucnost? Dodávky zemního plynu budou zdá se i nadále nejisté, což logicky vede ke zvýšenému zájmu majitelů nemovitostí o kapalný plyn, konkrétně propan. Vzhledem k tomu, že zdroj propanu pochází z jiných zdrojů (vzniká při rafinaci ropy), jeho dodávky jsou v současné době jistější, byť se odvíjejí od ceny ropy na světových trzích. Vytápění propanem není žádnou novinkou, ale osvědčeným a hlavně bezpečným způsobem vytápění, který nyní prožívá renesanci. Propan je distribuován k odběrateli v kapalném stavu za pomocí autocisteren. K výhodám tohoto plynu patří vysoká výhřevnost (nejvyšší mezi palivy - 46,40 MJ/kg) a ekologické spalování, což může být zásadní výhodou u nemovitostí a objektů situovaných v chráněných krajinných oblastech.

Nezávislost na státních zdrojích zajistí zásobník plynu, který si majitel nemovitosti koupínebo pronajme, což vypadá jako lepší varianta, protože pronájem není drahý, a v ceně pronájmu je započítán i pravidelný servis. Řádově se jedná o několik tisíc korun za rok – záleží na velikosti zásobníku. Tradičním českým dodavatelem kapalného propanu je firma TOMEGAS z Milevska, která dodává, a hlavně pronajímá, zásobníky plynu mnoha velikostí. V případě potřeby zařídí vše na klíč. Zásobník plynu je možné umístit na pozemku nad zemí nebo pod zemí. Záleží na prioritách investora. Pro menší objekt s menším zásobníkem je nutné mít k dispozici zhruba 60 metrů čtverečních. Přechod na kapalný propan je v zásadě velmi jednoduchý. Každý kotel na plyn lze přizpůsobit propanu, stačí jen vyměnit hořáky. Při koupi nového kotle zvolí investor jednoduše variantu na propan.

Zajímavým benefitem firmy TOMEGAS je, že nakupuje propan od německých rafinériích, to znamená bez závislosti na Rusku, a s jistotou, že kvalita plynu bude vždy vysoká. Celkové investiční náklady se nijak nevymykají ve srovnání s ostatními palivy (zemní plyn, elektřina, lehký topný olej). Vytápění propanem je komfortnía hlavně ekonomické. Levnější na provoz je samozřejmě tepelné čerpadlo, ale tato technologie vyžaduje nesrovnatelně vyšší investiční náklady. Aby bylo vytápění objektu maximálně ekonomické, nesmí chybět chytrá regulace, která zajistí plynulý provoz a nejnižší možné náklady. Kapalný propan se v kontextu všech argumentů jeví jako optimální palivo budoucnosti pro všechny typy budov i průmysl. Již mnoho realizovaných referencí dává tomuto tvrzení zapravdu. Za příklad mohou sloužit rekonstruované obecní školy, provozy malých a středních firem, obecní úřady, zemědělská družstva, malé pivovary, vytápěné průmyslové apod.*

Více na www.tomegas.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down