Produkce komunálního odpadu roste, v roce 2021 vzrostla v deseti krajích

Produkce komunálního odpadu v Olomouckém kraji v roce 2021 vzrostla o dvě procenta na 347 557 tun. Podobný trend vykázalo dalších devět krajů, ve čtyřech množství komunálního odpadu naopak kleslo. V celé zemi bylo v roce 2021 vyprodukováno 5,353 milionu tun komunálního odpadu, meziročně o 66 069 tun méně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Na jednoho obyvatele Olomouckého kraje v roce 2021 připadlo 560 kilogramů komunálního odpadu. Množství bylo o 20 kilogramu vyšší než v roce 2020. V roce 2019 pak jeden obyvatel kraje vyprodukoval v průměru 534 kilogramů komunálního odpadu. Na jednoho obyvatele České republiky v roce 2021 připadlo 511 kilogramů opadu. Olomoucký kraj měl v roce 2021 ve srovnání s ostatními kraji třetí nejvyšší množství komunálního odpadu na obyvatele. Vyšší byl tento ukazatel pouze v Pardubickém kraji (564 kilogramů) a Středočeském kraji (563 kilogramů). Nejméně odpadu na jednoho obyvatele předloni vykázal Královéhradecký kraj, a to 378 kilogramů.

Směsný komunální odpad od roku 2030 nebude moci být ukládán do země. Zastupitelstvo Olomouckého kraje proto v roce 2018 schválilo založení akciové společnosti Servisní společnost odpady Olomouckého kraje, která má v příštích letech pro města a obce zajišťovat likvidaci zbytkového komunálního odpadu. V Olomouci se už chystá stavba nové linky na zpracování až 60 tisíc tun odpadu. Technologické zařízení dokáže dotřídit odpady pro jejich další energetické využití například v přerovské teplárně a zároveň bude schopno co nejvíce odpadů odklonit pro materiálovou recyklaci. Nová linka bude v olomoucké části Chválkovice, stavba včetně technologie vyjde na 450 milionů korun. Stavět by se měla začít ve druhém čtvrtletí příštího roku. Provozovat a stavět ji bude s největší pravděpodobností Servisní společnost odpady Olomouckého kraje, kterou tvoří města a obce kraje.*

/Zdroj: ČTK/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down