Autor
Kategorie:
Ekonomika

Program švýcarsko-české spolupráce stále trvá

Švýcarsko již v rámci Programu švýcarsko-české spolupráce schválilo 30 individuálních projektů, dva programy a šest fondů, což představuje alokaci 100 % prostředků z celkového nevratného finančního příspěvku ve výši 109,78 mil. švýcarských franků (CHF), tedy zhruba 2,2 mld. Kč. Na zářijové...

Švýcarsko již v rámci Programu švýcarsko-české spolupráce schválilo 30 individuálních projektů, dva programy a šest fondů, což představuje alokaci 100 % prostředků z celkového nevratného finančního příspěvku ve výši 109,78 mil. švýcarských franků (CHF), tedy zhruba 2,2 mld. Kč. Na zářijové konferenci, která se v Praze věnovala plnění Programu švýcarsko-české spolupráce, to potvrdil náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Až do 14. června 2017 bude ještě možné proplácet výdaje související s realizací schválených projektů, programů a fondů.


Česko může finanční pomoc čerpat zejména formou grantů. Nejméně 40 % celkové částky je podle dohody určeno pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj.

Nyní lze z Programu stále ještě žádat o granty z Blokového grantu – Fondu pro nestátní neziskové organizace (spravuje jej Nadace Partnerství – viz www.nadacepartnerstvi.cz), z Fondu Partnerství a Fondu na stipendia SciexNMSch (viz www.mfcr.cz). Nově k nim v září přibyl program Inostart poskytující zvýhodněné záruky za úvěry pro začínající malé a střední podnikatele a od října bude možné žádat o peníze i z Programu Zdraví, který se zaměří na oblast paliativní a geriatrické péče.

O vypsání nového Programu švýcarsko-české spolupráce nebylo podle velvyslance Švýcarské konfederace André Regliho dosud rozhodnuto.

Do kterých oblastí míří příspěvky z Programu švýcarsko-české spolupráce

30 % Bezpečnost, stabilita a podpora reforem (33,196 mil. CHF)

29 % Životní prostředí a infrastruktura (31,532 mil. CHF)

11 % Podpora soukromého sektoru (12,000 mil. CHF)

17 % Rozvoj lidských zdrojů a sociální rozvoj (18,180 mil. CHF)

13 % Speciální alokace (14,872 mil. CHF)

ZDROJ: MINISTERSTVO FINANCÍ ČR

 

Zástupci MF ČR a švýcarské strany v rámci zářijové Konference Programu švýcarsko-české spolupráce v Praze.

FOTO: ARCHIV MF ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *