Projekt Bezpečná země pomáhá proti kriminalitě

Projekt Bezpečná země, který byl zahájen loni v květnu, navazuje na projekt Bezpečná lokalita. Ukazuje, vysvětluje a nabízí veřejnosti správná řešení mechanického zabezpečení majetku. Občané často vlivem nedostatečné informovanosti volí míru zabezpečení majetku, bytu, nebo domu neefektivně či...

Projekt Bezpečná země, který byl zahájen loni v květnu, navazuje na projekt Bezpečná lokalita. Ukazuje, vysvětluje a nabízí veřejnosti správná řešení mechanického zabezpečení majetku.

Občané často vlivem nedostatečné informovanosti volí míru zabezpečení majetku, bytu, nebo domu neefektivně či nesmyslně, čímž usnadňují vznik trestné činnosti. Projekt Bezpečná země chce přispět k lepší informovanosti a orientaci v problematice mechanických zábranných prostředků, které jsou nezbytným předpokladem situační prevence kriminality.

A navíc, zabezpečovací výrobky, jež se k nám masově dostávají zejména z asijských zemí, často nejsou certifikované. To znamená, že prodejce není schopen doložit, zda daný výrobek odpovídá požadavkům a splňuje normy na udávanou bezpečnostní třídu, protipožární odolnost nebo odolnost proti metodám pokusů o překonání.

Autorem projektu Bezpečná země je Cech mechanických zámkových systémů ČR, záštitu poskytly Ministerstvo vnitra (MV) – odbor prevence kriminality, Policie ČR a Městská policie Praha. Partnery jsou i Hospodářská Komora ČR, Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm, prevenční orgány krajských i městských úřadů.

K hlavním cílům projektu patří zejména:

Informovat v co nejširším měřítku veřejnost o možnostech a způsobech účinného zabezpečení majetku, zejména prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů.

Vysvětlit a ukázat, jak rozpoznat skutečné prvky tvorby bezpečnosti a jejich kombinace v reálném životě.

Podpořit důležitost používání norem řady ČSN EN 14383 – normy prevence kriminality při výstavbě budov.

Propojit teoretickou část výkladu prevence kriminality s praktickou částí a zkušenostmi Cechu a jeho členů.

Součástí projektu jsou rovněž odborné přednášky a semináře k problematice zabezpečení majetku.

Průnikem všech aktivit je logo projektu Bezpečná země (viz horní část snímku), jež znamená jistotu a záruku nabídky kvalitních, plně certifikovaných zabezpečovacích výrobků osvědčených výrobců s odbornou instalací a servisem. Další informace o projektu včetně informační brožury najdou zájemci na stránce www.cmzs.cz.

TOMÁŠ KONÍČEK

PAVEL KOCÁBEK

bezpečnostní experti

Poradenské centrum projektu Bezpečná země na veletrhu Pragoalarm 2012.

FOTO: ARCHIV AUTORŮ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *