Projekt Garantované bydlení Liberec, který realizuje obecně prospěšná organizace Návrat, o.p.s., má za sebou první rok činnosti. Cílem projektu je podpořit domácnosti, které poptávají bydlení v soukromých bytech, ale z různých důvodů zatím neuspěly. Projekt zároveň nabízí nadstandardní garance pro majitele bytů, které chce tímto motivovat, aby své byty nabídli k obydlení.
Na projektu se podílí tým deseti pracovníků rozdělený na podpůrnou a kontrolní část. Tým sestává například z právníka nebo údržbáře, takže kvalita smluv nebo péče o byt je zajištěna po všech stránkách. "To nejdůležitější je především to, že se nám podařilo zabydlet sedm domácností a všechny si svůj byt udržely, řádně o něj pečují a samozřejmě platí nájem," přibližuje Robert Prade, ředitel projektu Garantované bydlení Liberec. Jak dodává, v rámci projektu se už povedlo nastavit celý systém smluv, spolupráci s majiteli i podporu zabydleným domácnostem. Je to velký kus práce, který půjde v budoucnu využívat i systémově, například v rámci zákona o Podpoře v bydlení.
Zásadním krokem zůstává představit myšlenku projektu dostatečnému počtu přímých majitelů bytů. "Proniknout k nim přes realitní kanceláře není jednoduché. Přitom myslíme, že jim máme co nabídnout. Setkali jsme se i s kritikou, že zabydlujeme v bytech uprchlíky, přitom náš projekt podporuje lidi s dlouhodobou vazbou na Liberec," argumentuje Robert Prade.
Obdobný projekt má i město Liberec
V Liberci začala fungovat i Liberecká nájemní agentura, která pojímá zabydlování trochu odlišně. Majitelé musí byty svěřit do majetku města, za nájemné o 20 % nižší oproti tomu tržnímu a smlouvu s nájemníkem uzavírá přímo město nikoliv majitel. "My stavíme na standardních nájemních smlouvách za běžné nájemné stanovené majitelem a majitel je i ten, kdo má poslední slovo ve výběru nájemníka. Bonusy mají oba projekty podobné: garance včas zaplaceného nájmu, péče o byt, podpora nájemníků, aby vše kolem bydlení řádně zvládli," vysvětluje Robert Prade.
Cíle do budoucna
Organizace Návrat chce i nadále zabydlovat a dokládat tím, že podpora tohoto druhu má smysl pro nájemníky i majitele. "Také bychom rádi odbourali některé předsudky s bydlením spojené. Například lidé, kteří pomocí insolvence řeší svoji finanční situaci, často naráží na nesmyslný přístup, který je z běžného bydlení předem vylučuje. Přitom domácnost, která je v insolvenci, může byt normálním nájemníkem, který je schopen plnit svoje závazky. A náš cíl je jasný, zabydlet do konce projektu 20 domácností, žádostí máme v tuto chvíli 80. Zároveň chceme nabídnout majitelům bytů pohodlný a bezpečný způsob pronajímání vlastních bytů," uzavírá Robert Prade.
/zr/*
Na snímku zástupci projektového týmu (zcela vpravo ředitel Robert Prade)