Projekt Obědy do škol pomáhá už sedmým rokem dětem z nízkopříjmových rodin

Díky projektu Obědy do škol, který organizuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, budou i v tomto školním roce zdarma obědvat děti, jejichž rodiče si nemohou dovolit hradit stravné. Projektu se účastní všechny kraje v České republice, důležité je také zapojení samotných škol. Oproti loňským 929 se letos připojilo 1 204 školských zařízení, což je zatím nejvíce za dobu fungování projektu. Rozpočet byl navíc zvýšen z původních 65 milionů na 137 milionů korun. 

Projekt Obědy do škol je financován z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám prostřednictvím Operačního programu potravinové a materiální pomoci. Obědy do škol nabízí pomoc rodičům, kteří jsou v hmotné nouzi. Podpora je určena pro děti od 3 do 15 let. Do projektu se mohou zapojit kromě základních také mateřské školy nebo víceletá gymnázia. Příjemci evropské dotace jsou krajské úřady, které přerozdělují prostředky přímo do zapojených škol nebo školských zařízení.

Obědy do škol jsou klíčovým projektem, který jasně a cíleně pomáhá těm, kdo to potřebují nejvíce. Zajišťuje, aby děti z rodin ohrožených příjmovou chudobou vždy dostaly oběd, i když si ho jejich rodiče nemohou dovolit zaplatit. Jsem rád, že se pro letošní školní rok podařilo najít další peníze, abychom mohli pomoci více dětem,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Každý rok jsou o projektu školy i rodiny v hmotné nouzi informovány prostřednictvím krajů, ministerstva a také kontaktních pracovišť úřadu práce. „Pokud se škola do projektu zapojí, mohou děti obědvat zcela zdarma. Je tedy velice důležité, aby se k Obědům do škol připojilo co nejvíce škol, jinak bohužel není možné tuto pomoc dětem poskytnout. Apeluji proto hlavně na samotná vzdělávací zařízení, aby se o projektu informovala. Potvrzování pro aktuální období sice již na konci září skončilo, ale dobrou zprávou je, že tento typ pomoci bude pokračovat i v budoucnu,“ řekl Marian Jurečka. Od roku 2018 jsou zapojeny již všechny kraje.

Dlouhodobě dochází k nárůstu počtu podpořených dětí, ale i zapojených škol. Ve školním roce 2015/2016 obědy zdarma dostalo 521 dětí ze 77 škol; ve školním roce 2020/2021 bylo podpořeno již 10 738 dětí z 985 zapojených škol; ve školním roce 2021/2022 zdarma obědvalo 14 158 dětí z necelé tisícovky škol. Vzhledem k vyšší alokaci prostředků i počtu zapojených školských zařízení bude v aktuálním období opět podpořeno ještě více dětí.

Projekty stávající výzvy budou prodlouženy až do 31. 7. 2023, a to na základě schválených žádostí o změnu. O prodloužení svých projektů projevilo zájem všech 14 krajů.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down