Projekt Zachraň oběd pomáhá lidem v nouzi

Aktivita organizace Zachraň jídlo už pomohla od poloviny března 2022 zachránit přes 12 tisíc obědů, které zbývají ve firemních jídelnách, a darovat je lidem v nouzi. Nyní organizace spouští na platformě Darujme měsíční sbírku, která projektu Zachraň oběd umožní fungovat i v budoucnu. Zakoupením voucheru dárce zajistí převoz nevydaných obědů z kantýn do charitativních organizací v Praze. 

V rámci sbírky si dárci mohou koupit Obědovku, voucher na záchranu nevydaných porcí z firemních jídelen před jistým vyhozením. Je to poukaz, který nasytí potřebné a pomůže neplýtvat jídlem. Organizace Zachraň jídlo navazuje spolupráci s firemními jídelnami, které vaří ve velkém pro zaměstnance nebo veřejnost. I přes snahu provozovatelů co nejlépe plánovat zbývá v každé jídelně denně 1020 porcí. To je asi 72 tisíc nevydaných jídel denně, neboli vyhozených šancí nasytit ty, kteří si sami teplý oběd dovolit nemohou. Tyto zbylé obědy převezme a lidem v nouzi převeze distribuční firma DoDo. Kde to lze, převáží se jídlo v REkrabičkách, aby se odpad opravdu minimalizoval. Tímto způsobem se od března 2022 podařilo zachránit a darovat přes 12 tisíc porcí obědů.

„Jsme pyšní, že se nám povedlo unikátní propojení prevence plýtvání jídlem a sociální pomoci. Chtěli bychom, aby projekt mohl fungovat i v budoucnu. Kvůli tomu spouštíme kampaň Obědovka. S její tvorbou nám pro bono pomohla reklamní agentura WMC Grey,” zmiňuje ředitelka spolku Zachraň jídlo Michaela Číhalíková.

Aby Obědovka mohla dále fungovat i růst, je potřeba získat pravidelné dárce. Právě proto vznikla vedle outdoorové a online kampaně i aktivační kampaň s influencery. 

Podle dat Evropské typologie bezdomovství a vyloučení z bydlení v prostředí ČR z roku 2020 bylo tehdy kolem 20 000 lidí bez střechy nad hlavou nebo v akutní bytové nouzi. Současné dění provázené energetickou krizí a inflací výrazně zhoršují životní úroveň tisíců lidí po celé republice a tím narůstá zájem o služby charitativních organizací. Michaela Nováková, ředitelka Azylového domu pro matky s dětmi Otevřené srdce, zmiňuje: „Nikdy jsme neměli více žádostí o azyl. Stojí za tím inflace, energetická krize a špatná bytová situace v Praze.

Teplé, plnohodnotné jídlo je pro naše klienty luxus. Mnoho z nich jí, co kde najdou. V důsledku nesprávné životosprávy a absence plnohodnotné stravy často trpí zažívacími problémy, které přecházejí v chronická onemocnění,” říká Hana Štěpánová z Azylového domu sv. Terezie v pražském Karlíně. Počet lidí v nouzi v posledních letech stoupá.

Jen v Praze má o zapojení do projektu Zachraň oběd zájem dalších 23 charitativních organizací a přibývá i počet kantýn ochotných darovat své nevydané pokrmy lidem v nouzi. Zachraň jídlo by v dalších letech rádo rozšířilo aktivity po celé republice. I to je důvod proč organizace potřebuje finanční podporu. 

Přebytečné jídlo poskytují jídelny zdarma, je ale nutné pokrýt náklady na koordinaci převozů nevydaných porcí, na provoz aplikace, která darování usnadní a také na rozšiřování sítě zapojených subjektů.*

Web sbírky: https://www.darujme.cz/projekt/1206071

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down