Projektanti také zvedají ceny kvůli inflaci

Projektové společnosti letos zvýšily kvůli vysoké inflaci a rostoucím cenám energií ceny průměrně o 15 procent – jak vyplývá z analýzy společnosti CEEC Research. Ke zdražení služeb se podle ní odhodlalo 76 % oslovených projektových společností.

„Reagujeme na současnou inflační vlnu, upravujeme našim zaměstnancům mzdy tak, aby byly nejen konkurenceschopné, ale aby se našim lidem nesnižovala kupní síla,“ uvedl Martin Höfler, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Pudis. Podle Roberta Špalka, předsedy České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), jsou ceny projektů dlouhodobě podhodnocované. S ohledem na vysoké ceny stavebních materiálů jsou podle analýzy vyžadovány levnější řešení již při projekci. Projektové společnosti se ale z 36 % setkávají s tím, že zákazník při realizaci použije jiné než projektované materiály. Proto se 44 % dotázaných společností obává, že tyto úspory mohou vést k poruchám konstrukce či k dalším nedostatkům.

V průměru je podle výzkumu rušeno 11 % projektů a 15 % je jich odkládáno. S rušením projektů se setkala třetina dotázaných, zatímco s odkladem 60 % ze 121 oslovených společností. Uvedl to server Stavební fórum.*

SF/pb

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down