Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad v městské části Praha 3 začne do roku 2023

Náměstí Jiřího z Poděbrad na Praze 3 patří k nejvýznamnějším a nejživějším pražským náměstím. Jeho stav je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. Rada hl. města 1. srpna odsouhlasila financování projektu z dílny studia MCA atelier, do jehož podoby se zapojila i veřejnost. Proměna má začít v roce 2023. 

Dnešní stav náměstí Jiřího z Poděbrad a jeho architektonická podoba vznikaly nekoncepčními úpravami od sedmdesátých let a v současnosti nevyhovují jeho vytížení a užívání. Úprava parku nebyla od doby jeho vzniku dokončena v jednotném konceptu a veškeré úpravy podobu náměstí ještě více roztříštily.

„Náměstí Jiřího z Poděbrad je veřejným prostorem celoměstského významu, který bezprostředně navazuje na Vinohradskou ulici, což je jedna z nejdůležitějších městských tříd. Jiřího z Poděbrad má velký kulturní význam a lidé zde tráví mnoho času, kvůli současnému stavu však nemůže být plně využíváno. I proto jsme se rozhodli, že jeho obnova bude financována z rozpočtu hlavního města,“ komentuje proměnu náměstí Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.

Náměstí Jiřího z Poděbrad se po letech konečně dočká nové podoby. Přibydou zde nové stromy, zeleň, závlahový systém, který pracuje s dešťovou vodou, a bude obnovena i funkčnost fontány. Cílem proměny náměstí je vytvořit důstojný předprostor kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, ale také zlepšit průchodnost náměstím i bezpečnost obyvatel. Před kostelem vznikne menší „náměstí“, které poslouží pro veřejné akce.

„Dlážděnou plochu před kostelem budou lemovat aleje platanů. Součástí návrhu je také zlepšení způsobu zavlažování a zkvalitnění zelených ploch včetně vybudování retenční nádrže. Obnova řeší celé náměstí komplexně včetně technické infrastruktury i mobiliáře,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

„Hlavním lákadlem pro obyvatele jsou i tradiční trhy. Ty se přesunou dále od základní školy. Počítá se i s obnovou dětského hřiště, které se rozšíří a bude mít nové herní prvky a vodní atrakce. Náměstí také doplní bezbariérový vstup do metra, který se již staví,“ říká Jiří Ptáček, starosta Prahy 3.

Do návrhu se zapojila i veřejnost, která se k jeho podobě mohla vyjádřit přímo na místě v participačním kontejneru, který vznikl ve spolupráci městské části Prahy 3 a IPR.*

/zr/

Snímek zachycuje vizualizaci proměny náměstí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down