Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Prostor, v němž stojí za to se potkávat

Masarykovo náměstí s veřejným osvětlením v Brandýse nad Labem-Stará Boleslavi (okr. Praha-východ)) po rekonstrukci ukončené na podzim loňského roku spojuje estetiku, funkčnost a přívětivost ke svým obyvatelům.

Hlavní Masarykovo náměstí v Brandýse nad Labem bylo po dlouhá léta v nevyhovujícím stavu a přestávalo plnit svou funkci místa pro veřejnost. Místa, kde mají lidé chuť se setkávat, trávit část volného času posezením na lavičce nebo jen procházkou. Náměstí prošlo zásadní rekonstrukcí, v jejímž rámci bylo vybudováno i nové veřejné osvětlení. Díky světlu je náměstí atraktivní a využitelné pro veřejnost také mimo denní dobu.

Výsledek rekonstrukce je příkladem vzájemné spolupráce mezi investorem, architektem a světelným konzultantem. Cílem bylo, obdobně jako u ostatních revitalizací center, vrátit centrálnímu prostoru města jeho základní obchodní, kulturní i společenskou funkci, kterou dříve plnilo, a současně zajistit bezbariérové prostředí a zvýšit atraktivitu města. To vše s využitím osvětlení a světelných efektů navozujících pozitivní atmosféru náměstí a přitahujícím pozornost obyvatel a návštěvníků. Záměrem investora a současně výzvou pro architekta bylo zachovat starobylý vzhled náměstí a současně využít možností, které nabízí nejmodernější osvětlovací soustavy. Jak toho dosáhnout? Použitím svítidel v historizujícím designu, ale vybavených těmi nejpokrokovějšími technologiemi, které jsou v současné době k dispozici.

Historizující repliky svítidel podtrhují atmosféru v centru města; osvětlené náměstí láká veřejnost k využití i mimo denní dobu. Architekt ve spolupráci se světelným konzultantem navrhnul řešení, které spojuje estetiku starobylých svítilen a moderní technologie. Pro osvětlení náměstí vybral dva modely svítidel firmy Philips. Svítidlo Precinct pro osvětlení centrální části náměstí a svítidlo Cerbere pro osvětlení je-ho obvodu s přiléhajícími komunikacemi. Obě svítidla jsou exkluzivními replikami svítidel, která naleznete v konkrétních lokalitách v evropských metropolích. Vzhled svítidla Precinct reprezentuje kouzlo a eleganci typické svítilny z prostředí anglických uliček z přelomu 19. a 20. století. Svítidla jsou umístěna na každém sloupu po dvou, na dvouramenném dekorativním výložníku a sloupu s litými prvky. Vzhled osvětlení vyniká za denního světla a podtrhuje nostalgickou atmosféru náměstí. V noci diskrétně osvětluje střed náměstí. Svítidlo Cerbere, jehož předloha pochází z Paříže, je umístěno na výložnících a 8 m vysokých sloupech s litými prvky lemujícími obvod náměstí. Uvnitř svítidel jsou nejmodernější optiky, díky nimž svítidla poskytují vynikající světelný výkon a nadstandardní světelný komfort jak pro chodce, tak pro motoristy. Oba modely svítidel jsou velmi energeticky úsporné a environmentálně přívětivé. Výbojky Cosmopolis poskytují bílé světlo, takže náměstí je v noci zalité bílým světlem, jež je blízké dennímu – a i po setmění vytvoří pro obyvatele přívětivou atmosféru.

»Rekonstrukce Masarykova náměstí navrátila důstojnou podobu historickému centru města. Náměstí poskytne občanům i návštěvníkům města příjemné a klidné místo pro setkávání a pořádání různých akcí. Díky novému osvětlení se zde budou cítit nejen dobře, ale také bezpečně,« potvrdil Ing. Ondřej Přenosil, starosta města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

Výhody. Náměstí ve své nové, zrekonstruované podobě navrátilo místním obyvatelům důstojný veřejný prostor a městu identitu města prodchnutého historií. Ze zýšeného pohybu obyvatel ve středu města mohou lépe těžit i majitelé místních obchodů, kaváren a restaurací. Náměstí má velmi kultivovanou podobu a v noci, kdy je zalito bílým světlem blízkým dennímu, se kolemjdoucí cítí přirozeně, a tím i bezpečně. Obyvatelé mohou být hrdi na to, že žijí právě tady.

Revitalizace Masarykova náměstí v Brandýse nad Labem

Architekt: Ing. arch. Olga Kantová, KANT-Atelier

Autor světelného řešení a dodavatel svítidel: Philips Česká republika s. r. o.

Investor: Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Více informací na: hynek.bartik@philips.com, www.lighting.philips.cz

Svítidla Cerbere (v pozadí) světelně lemují obvod náměstí, svítidla Precinct (v popředí) diskrétně osvětlují jeho střed.

V noci, kdy je Masarykovo náměstí zalito bílým světlem blízkým dennímu, se kolemjdoucí cítí přirozeně – a tím i bezpečně.

Vzhled svítidla Precinct navozuje kouzlo a eleganci typické svítilny z prostředí anglických uliček z přelomu 19. a 20. století.

FOTO: ARCHIV PHILIPS ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *